Online Rezervasyon

1. Nasıl online rezervasyon yapabilirim?

AnadoluJet web sitesindeki Online Hizmetler menüsünden, Online Bilet seçeneğini seçerek, rezervasyon işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

2. AnadoluJet web sitesinde online rezervasyon yapıp biletimi daha sonra satın alabilir miyim?

Ofiste Biletleme seçeneğini seçerek biletinizi sistemin belirleyeceği bir tarihe kadar web sitemizde bulunan öde ve uç linkinden yada  444 2 538 no’lu Cağrı Mekezimizden alabilirsiniz.

3. Bir uçuşa ne kadar öncesinden online rezervasyon yapabilirim?

İlk Uçuşunuza en az 3 saat en fazla 365 gün kala ödeme ve biletleme işlemlerinizi yapabilirsiniz.Rezervasyon süreleri biletleme seçeneklerine göre, farklılık göstermektedir.

THY Satış Ofislerinde Biletleme
Web sitemizden 48 saat 40 gün kala rezervasyon yapıyorsanız, biletinizi  web sitemizde bulunan öde ve uç linkinden ,444 2 538 nolu Çağrı Merkezimizden veya herhangi bir THY satış ofisinden ,alabilirsiniz.

Öde ve Uç

Ofiste Biletleme (TBO) seçeneğini tercih ederek online bilet sayfamızdan yapmış olduğunuz rezervasyonların ödeme ve biletleme işlemleri için web sitemizde bulunan ‘Öde ve Uç’ linkinden giriş yapınız.

Rezervasyon kodu ve rezervasyonda kayıtlı olan herhangi bir yolcunun soyadını yazdıktan sonra rezervasyonunuz görüntülenecektir. Bu aşamada ‘Ödeme yapmak istiyorum’ butonunu tıkladığınızda, bilet ücretiniz otomatik olarak hesaplanacak ve rezervasyonunuzdaki ilk çıkış noktası, uçuşa olan zaman ve benzeri kriterler göz önünde bulundurularak bilet için uygun teslimat seçenekleri önerilecektir. Ödeme sayfasına geçebilmek için; bu sayfadaki ücret notlarını okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylamanız için ‘Kurallar ve Kosullar ve Ücret Notlarını okudum, anladım, kabul ediyorum’ kutucuğunu işaretlemeniz zorunludur.

4. Eğer rezervasyon yapmak istediğim tarih için yer yoksa, sistem başka bir tarih önerecek mi?

AnadoluJet sitesinde uçuşlar için alternatif olarak müsait ilk altı uçuş verilmektedir. Ancak kendiniz de yer durumu ekranının altında yer alan bir önceki ve bir sonraki gün butonlarını kullanarak alternatif uçuşları arayabilirsiniz.

5. Web sitenizden rezervasyonumu gidiş dönüş olarak yapabilir miyim?

Online Bilet bölümünde rezervasyon yaparken, gidiş-dönüş seçeneğini seçerek, rezervasyonunuzu gidiş-dönüş olarak yapabilirsiniz.

6. Web sitenizde rezervasyon yaptığımda, rezervasyonum en fazla kaç uçuş içerebilir?

Online rezervasyon en çok 6 uçuş segmenti içerebilir.

7. En fazla kaç kişiye kadar online rezervasyon yapılabilir?

Web sitemizde rezervasyon yaparken, bir rezervasyon kaydında toplam (yetişkin+çocuk) 7 kişiye kadar rezervasyon yapılabilmektedir .İç hat uçuşlarını içeren rezervasyon yaparken, bebek sayısı, yetişkin sayısına eşit olabilir .Dış hat uçuşlarımızda ise 2 bebek yolcunun seyahat etmesine izin verilmektedir.  

8. Web siteniz aracılığı ile online rezervasyon yaparken, koltuk seçimimi nasıl yapabilirim?

Şuan için web sitemizden koltuk seçimi yapılamamaktadır. Ancak THY ofislerinden veya 444 2 538 no’lu Çağrı Merkezi’ni arayarak koltuk rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

9. Web siteniz aracılığıyla rezervasyon detaylarımı görüntüleyebilir miyim?

Web sitemiz aracılığı ile yarattığınız rezervasyonunuzun detaylarına, ''Görüntüle'' seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

10. Seyahat acentesinden bir bilet aldım. Rezervasyonumu web sitenizden görebilir miyim?

Hayır. Sadece web sitemiz aracılığıyla yapılan rezervasyonlarınızı görebilirsiniz.

11. Kapandı ne anlama gelmektedir?

Uçuşun online rezervasyona kapanmış olması anlamına gelmektedir.

12. Web siteniz aracılığı ile yedek rezervasyon yapabilir miyim?

Web sitemiz aracılığıyla uçuşa yedek yazılmak mümkün değildir. Ancak THY ofislerinden veya  444 2 538 no’lu Çağrı Merkezi’mizi arayarak yedek kayıt yaptırabilirsiniz.

13. Rezervasyonumu teyit etmem gerekir mi?

Uçuş noktasına bağlı olarak, gerekebilir. Rezervasyonunuzu yaparken, yer durumu ekranının hemen altında yer alan “teyit gerektirir” notunu kontrol ediniz.

14. Online olarak teyit yaptırabilir miyim?

Evet. Online Bilet bölümünde bulunan Rekonfirmasyon linkinden THY kuralları doğrultusunda teyit yapabilirsiniz.

15 AnadoluJet  web sitesinde yaptığım bir rezervasyonda, yine AnadoluJet web sitesinde değişiklik yapabilir miyim?

Hayır. Rezervasyon değişiklikleri için lütfen 444 2 538 no’lu Çağrı Merkezi’mizi arayınız. 

16. Online rezervasyonumu nasıl iptal edebilirim?

İlk uçuşunuzun kalkış saati geçmişse, lütfen yerel ISSC Internet Satış Servis Merkezi' ne veya seyahatinizin başladığı Havalanında bulunan 'Bilet Satış Kontuarı' mıza başvurunuz. Lokal ISSC telefon numaralarına online bilet sayfalarında yer alan 'BİZİ ARAYIN' butonundan ulaşabilirsiniz. İptal işlemleri ayrıca THY Satış Ofislerinden de yaptırılabilir. Rezervasyonunuzun iptal işlemleri, biletinizin ücret kuralları dikkate alınarak yapılacaktır.

SADECE REZERVASYON (TBO) SEÇENEĞİ TERCİH EDİLEN REZERVASYONLARIN İPTALİ

Online Bilet sayfasında Rezervasyonlarım başlığı altında bulunan "İptal" tuşu ile internet üzerinden yaratmış olduğunuz rezervasyonunuzu ( HENUZ BILET DUZENLENMEMISSE ) iptal edebilirsiniz. Web sitesindeki “Rezervasyonu iptal Et” tuşuna bastığınız anda, ilgili rezervasyondaki tüm yolcuların uçuşları iptal edilir. İptal talebinin sonucu ile ilgili bir mesaj, sistem tarafından e-posta adresinize gönderilir. Ayrıca, iptal işleminizi Çağrı Merkezi’ ne ve THY Satış Ofisleri’ne başvurarak da gerçekleştirebilirsiniz. İnternetten yaptığınız rezervasyon üzerinde sonradan web sayfasından değişiklik yapmanız mümkün değildir. Değişiklik yapmak istediğiniz takdirde Çağrı Merkezi’ ne ya da THY Satış Ofisleri’ ne başvurmalısınız.

17. Web siteniz aracılığı ile ücret kurallarını nasıl görüntüleyebilirim?

Ücretlendirme sayfasında, hemen ücret detaylarının altında ücret notuna ait bir link bulacaksınız. Bu linke tıklayarak, size verilmiş olan ücretin önemli noktalarını açıklayan ücret notlarını görüntüleyebilirsiniz.

18. Ücret kurallarında anlamadığım bir yer olursa nereyi arayabilirim?

Satış ofislerimizi ya da 444 2 538 no’lu Çağrı Merkezini arayabilirsiniz.

19. Online rezervasyon yaparken indirimli ücretlerden yararlanabilir miyim?

İndirimli ücrete ait sınıfta yer olup olmamasına bağlı olarak, yararlanabilirsiniz.

20. Web sitenizde kredi kartı bilgilerimi girmeden, uçuşta yer olup olmadığını ve ücreti öğrenebilir miyim?

Web sitemizin 3. adımında ücret ve yer durumunu öğrenebilirsiniz.

21. Web sitenizde rezervasyon esnasında gördüğüm ücret ile bileti satın almak için ofise başvurduğumda verilen ücret arasında fark olabilir mi?

Ofiste Biletleme seçeneği seçilerek bilet ücreti online rezervasyon sırasında ödenmemiş olan rezervasyonlar yalnızca yolculuğun başladığı yerde geçerli olduklarından değişiklik gösterebilirler. Söz konusu problem ile karşılaşmamak için lütfen ödeme ve biletleme işlemlerinizi  web sitemizden Öde ve Uç  linkini kullanarak yapınız.

Copyright © AnadoluJet. Tüm hakları saklıdır.