Online Rezervasyon

1. Nasıl online rezervasyon yapabilirim?

AnadoluJet web sitesindeki Online Hizmetler menüsünden, Online Bilet seçeneğini seçerek, rezervasyon işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

2. AnadoluJet web sitesinde online rezervasyon yapıp biletimi daha sonra satın alabilir miyim?

Ofiste Biletleme seçeneğini seçerek biletinizi sistemin belirleyeceği bir tarihe kadar web sitemizde bulunan öde ve uç linkinden ya da  444 2 538 no’lu Cağrı Mekezimizden alabilirsiniz. 

3. Bir uçuşa ne kadar öncesinden online rezervasyon yapabilirim?

İlk Uçuşunuza en az 72 saat en fazla 355 gün kala ödeme ve biletleme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Rezervasyon süreleri biletleme seçeneklerine göre, farklılık göstermektedir.
THY Satış Ofislerinde Biletleme 

Web sitemizden 72 saat 355 gün kala rezervasyon yapıyorsanız, biletinizi  web sitemizde bulunan öde ve uç linkinden , 444 2 538 nolu Çağrı Merkezimizden veya herhangi bir THY satış ofisinden, alabilirsiniz.

Öde ve Uç

Ofiste Biletleme (TBO) seçeneğini tercih ederek online bilet sayfamızdan yapmış olduğunuz rezervasyonların ödeme ve biletleme işlemleri için web sitemizde bulunan ‘Öde ve Uç’ linkinden giriş yapınız. 

Rezervasyon kodu ve rezervasyonda kayıtlı olan herhangi bir yolcunun soyadını yazdıktan sonra rezervasyonunuz görüntülenecektir. Bu aşamada ‘Ödeme yapmak istiyorum’ butonunu tıkladığınızda, bilet ücretiniz otomatik olarak hesaplanacak ve rezervasyonunuzdaki ilk çıkış noktası, uçuşların kalkış-varış saatleri görüntülenecektir. ‘Devam’ butonuna tıkladığınızda ödeme ve onay sayfasına ilerleyeceksiniz. Burada ödeme tipinizi seçtikten sonra bilgilerinizi girdikten sonra; bu sayfadaki ücret notlarını okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylamanız için “Genel Kurallar ve Koşullar, Yolcu ve Bagaj Taşıma Genel Kuralları ile Ücret Notları’nı ve girmiş olduğum bilgilerin doğruluğunu onaylıyorum.” kutucuğunu işaretlemeniz zorunludur.

4. Eğer rezervasyon yapmak istediğim tarih için yer yoksa, sistem başka bir tarih önerecek mi?

AnadoluJet sitesinde uçuşlar için alternatif olarak müsait ilk altı uçuş verilmektedir. Ancak kendiniz de yer durumu ekranının altında yer alan bir önceki ve bir sonraki gün butonlarını kullanarak alternatif uçuşları arayabilirsiniz. 

5. Web sitenizden rezervasyonumu gidiş dönüş olarak yapabilir miyim?

Online Bilet bölümünde rezervasyon yaparken, gidiş-dönüş seçeneğini seçerek, rezervasyonunuzu gidiş-dönüş olarak yapabilirsiniz.

6. Web sitenizde rezervasyon yaptığımda, rezervasyonum en fazla kaç uçuş içerebilir?

Online rezervasyon en çok 6 uçuş segmenti içerebilir. 

7. En fazla kaç kişiye kadar online rezervasyon yapılabilir?

Web sitemizde rezervasyon yaparken, bir rezervasyon kaydında toplam (yetişkin+çocuk) 7 kişiye kadar rezervasyon yapılabilmektedir. İç hat uçuşlarını içeren rezervasyon yaparken, bebek sayısı, yetişkin sayısına eşit olabilir. Dış hat uçuşlarımızda ise 2 bebek yolcunun seyahat etmesine izin verilmektedir.

8. Web siteniz aracılığı ile online rezervasyon yaparken, koltuk seçimimi nasıl yapabilirim?

Şuan için web sitemizden ilk uçuşunuzun 48 saat öncesine kadar sadece Acil Çıkış Koltuk Seçimi yapılabilmektedir. Acil çıkış koltuğu dışında koltuk seçimine sadece check-in sırasında izin verilmektedir.

9. Web siteniz aracılığıyla rezervasyon detaylarımı görüntüleyebilir miyim?

Web sitemiz aracılığı ile yarattığınız rezervasyonunuzun detaylarına, Online İşlemler’in içerisinde Rezervasyonlarım’a tıklayarak ''Görüntüle'' seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

10. Seyahat acentesinden bir bilet aldım. Rezervasyonumu web sitenizden görebilir miyim?

Evet. Web sitemizden veya mobil uygulamalardan yapılan rezervasyonların haricinde seyahat acenteleri tarafından düzenlenen rezervasyonları da Web sitemizden görebilirsiniz.

11. Kapandı ne anlama gelmektedir?

Uçuşun online rezervasyona kapanmış olması anlamına gelmektedir.

12. Web siteniz aracılığı ile yedek rezervasyon yapabilir miyim?

Web sitemiz aracılığıyla uçuşa yedek yazılmak mümkün değildir. Ancak THY ofislerinden veya  444 2 538 no’lu Çağrı Merkezi’mizi arayarak yedek kayıt yaptırabilirsiniz.

13. Rezervasyonumu teyit etmem gerekir mi?

Uçuş noktasına bağlı olarak, gerekebilir. Rezervasyonunuzu yaparken, yer durumu ekranının hemen altında yer alan “teyit gerektirir” notunu kontrol ediniz.

14. Online olarak teyit yaptırabilir miyim?

Evet. Online Bilet bölümünde bulunan Rekonfirmasyon linkinden THY kuralları doğrultusunda teyit yapabilirsiniz.

15 AnadoluJet  web sitesinde yaptığım bir rezervasyonda, yine AnadoluJet web sitesinde değişiklik yapabilir miyim?

Hayır. Rezervasyon değişiklikleri için lütfen 444 2 538 no’lu Çağrı Merkezi’mizi arayınız.

16. Online rezervasyonumu nasıl iptal edebilirim?

İlk uçuşunuzun kalkış saati geçmişse, lütfen Çağrı Merkezi'mize veya seyahatinizin başladığı Havaalanında bulunan 'Bilet Satış Kontuarı' mıza başvurunuz.İptal işlemleri ayrıca THY Satış Ofislerinden de yaptırılabilir. Rezervasyonunuzun iptal işlemleri, biletinizin ücret kuralları dikkate alınarak yapılacaktır.

Sadece rezervasyon (tbo) seçeneği tercih edilen rezervasyonların iptali

Online Bilet sayfasında Rezervasyonlarım başlığı altında bulunan "İptal" tuşu ile internet üzerinden yaratmış olduğunuz rezervasyonunuzu ( HENUZ BILET DUZENLENMEMISSE ) iptal edebilirsiniz. Web sitesindeki “Rezervasyonu iptal Et” tuşuna bastığınız anda, ilgili rezervasyondaki tüm yolcuların uçuşları iptal edilir. İptal talebinin sonucu ile ilgili bir mesaj, sistem tarafından e-posta adresinize gönderilir. Ayrıca, iptal işleminizi Çağrı Merkezi’ ne ve THY Satış Ofisleri’ne başvurarak da gerçekleştirebilirsiniz. İnternetten yaptığınız rezervasyon üzerinde sonradan web sayfasından değişiklik yapmanız mümkün değildir. Değişiklik yapmak istediğiniz takdirde Çağrı Merkezi’ ne ya da THY Satış Ofisleri’ ne başvurmalısınız.

17. Web siteniz aracılığı ile ücret kurallarını nasıl görüntüleyebilirim?

Ücretlendirme sayfasında, hemen ücret detaylarının altında ücret notuna ait bir link bulacaksınız. Bu linke tıklayarak, size verilmiş olan ücretin önemli noktalarını açıklayan ücret notlarını görüntüleyebilirsiniz.

18. Ücret kurallarında anlamadığım bir yer olursa nereyi arayabilirim?

Satış ofislerimizi ya da 444 2 538 no’lu Çağrı Merkezini arayabilirsiniz.

19. Online rezervasyon yaparken indirimli ücretlerden yararlanabilir miyim?

İndirimli ücrete ait sınıfta yer olup olmamasına bağlı olarak, yararlanabilirsiniz.

20. Web sitenizde kredi kartı bilgilerimi girmeden, uçuşta yer olup olmadığını ve ücreti öğrenebilir miyim?

Web sitemizin 2. adımında ücret ve yer durumunu öğrenebilirsiniz.

21. Web sitenizde rezervasyon esnasında gördüğüm ücret ile bileti satın almak için ofise başvurduğumda verilen ücret arasında fark olabilir mi?

Ofiste Biletleme seçeneği seçilerek bilet ücreti online rezervasyon sırasında ödenmemiş olan rezervasyonlar yalnızca yolculuğun başladığı yerde geçerli olduklarından değişiklik gösterebilirler. Söz konusu problem ile karşılaşmamak için lütfen ödeme ve biletleme işlemlerinizi  web sitemizden Öde ve Uç  linkini kullanarak yapınız.

22. Bileti benim yerime bir başkası alabilir mi?

Ödeme yapılan kredi kartı sahibinin rezervasyondaki yolculardan biri olması zorunlu değildir. Ancak kredi kartıyla yapılan ödemenin sistem tarafından riskli görülmesi durumunda rezervasyonla ilgili işlemler ve check-in için kredi kartı sahibinin kartını ibraz etmesi gerekecektir.

İşlemin riskli görülmesi durumunda, ödeme sırasında kart ibrazına ilişkin bir uyarı ile onayınız istenmektedir (“Uçuş öncesinde kartınızın ibrazı istenecektir. Onaylıyor musunuz?”). Bu uyarıyı onaylarsanız, kart sahibinin, kredi kartı ve geçerli bir kimlik belgesini (pasaport, nüfus cüzdanı, ehliyet veya evlilik cüzdanı) uçuş öncesinde (Türk Hava Yolları Satış Ofislerinde ya da check-in kontuarında) ibraz etmesi gerekecektir. Kredi kartı sahibinin uçuştan önce herhangi bir Türk Hava Yolları Satış Ofisi’ne başvurarak geçerli bir kimlik belgesiyle birlikte kredi kartını ibraz etmesi de mümkündür. Ayrıca bilet üzerinde yapılacak herhangi bir değişiklik, iptal veya iade talebi için de kart ibrazı şartı aranacaktır.

Söz konusu uyarıyı onaylamamanız durumunda ise işleminiz tamamlanamayacak ve ödeme için başka bir kredi kartını kullanmanız istenecektir. 

Ödeme sırasında kart ibrazına ilişkin herhangi bir uyarının verilmediği diğer tüm işlemler ve 3D Secure onayı alınarak satın alınan biletler için ise kart ibrazı istenmemektedir.

23. AnadoluJet’ten iade edilebilir bir bilet satın aldım. İademi nasıl alabilirim?

İade satın aldığınız biletin ücret notuna göre yapılır. İade işlemlerinizi Biletinizi aldığınız kanaldan (Web Sitesi, Call Center(444 2 538) veya THY Satış Ofisi) yapabilirsiniz.

24. Online rezervasyon yaparken tek bir yolculukta birden fazla şehre gitmek istersem ne yapmalıyım?

‘Çoklu Uçuş’ seçeneğini seçerek rezervasyonunuzu başka noktadan/noktaya dönecek şekilde tamamlayabilirsiniz.

25. Online rezervasyon yaptığımda rezervasyonum en fazla kaç uçuş içerebilir?

Online rezervasyon en az 1, en fazla 6 uçuş içerebilir.

26. Online olarak yedek rezervasyon yapabilir miyim?

Online olarak uçuşlara yedek yazılmak mümkün değildir. Bunun için lütfen en yakın Türk Hava Yolları Satış Ofisi’ne veya 444 2 538 numaralı telefondan çağrı merkezimize başvurunuz.

27. Kredi kartım yoksa yine de Online rezervasyon yapabilir miyim?

Kredi kartınız yoksa EFT/Havale, İnternet Bankacılığı ve ‘Öde ve Uç’ seçeneklerini kullanarak biletinizin ödemesini Online yapabilirsiniz. ‘Ofiste Biletleme’ tercihini yaparak da Online rezervasyonunuzu kredi kartı kullanmadan tamamlayabilirsiniz (Fakat bazı havalimanlarında sadece kredi kartıyla satış teslimat seçeneğine izin verildiği için bu noktalardan başlayan seyahatleriniz için ‘Ofiste Biletleme’ yapmanız mümkün olmayabilir.)

28. EFT/Havale ile ödeme işlemlerini nasıl yapabilirim?

 • EFT ile ödeme seçeneği sadece Web sitemizden yapılan bilet satışlarında geçerlidir.
 • EFT/Havale yoluyla ödeme yapacak olan yolcu, toplam bilet tutarını, kendisine verilen opsiyon süresi içinde, Türk Hava Yolları hesabına ulaştırmalıdır. Yapılan EFT/Havalede ‘Ödeme/Onaylama’ sayfasında belirtilen EFT/Havale kodunun da yazılı olmasına ve alıcı isminin Türk Hava Yolları olarak belirtilmesine dikkat ediniz.
 • Ödemesi EFT/Havale yoluyla yapılacak olan rezervasyonun ilk uçuş tarihi, rezervasyonun yapıldığı tarihten en az iki iş günü, en fazla da 355 gün sonra olabilir.
 • EFT/Havale yoluyla sadece yurt içi uçuşlarınızın ve Türkiye’de başlayan seyahatlerinizin ödemesini yapılabilirsiniz.
 • Ödeme işlemlerini EFT/Havale yoluyla yaptığınız rezervasyonlar için sadece elektronik bilet düzenlenir.
 • Ödeme işlemlerini EFT/Havale yoluyla yapacağınız rezervasyonlar için rezervasyon yapılan günden sonraki ikinci iş gününde saat 15.55 itibarıyla sona erecek şekilde opsiyon süresi verilir.
 • EFT/Havale işlemleri sadece Türkiye sınırlarında bulunan bankalar (İş Bankası hariç) aracılığıyla yapılabilir. İş Bankası hesabınızdan ödeme yapmak istiyorsanız lütfen İnternet bankacılığıyla ödeme yöntemini kullanınız.
 • Bilet tutarının Türk Hava Yolları hesabına ulaştığı tespit edildikten sonra en kısa sürede bilet düzenlenir.
 • İade işlemleri dekont karşılığında nakit olarak yapılmaktadır. Banka hesabına iade yapılmamaktadır. Satın alınan biletlerin iptal ve iade işlemleri ile bunlar için kesilecek ceza bedeli, bilet ücret kurallarına bağlıdır.
 • Resmi tatillerde bankalar hizmete kapalı olduğundan Online satın almak istediğiniz biletlerin ödemesi için EFT/Havale seçeneği kullanamazsınız.
 • Yolcu, satın aldığı bilet bedelinin verilen opsiyon süresi içinde Türk Hava Yolları hesabına ulaştırılmasından sorumludur. EFT/Havale işlemlerinde bankacılık sistem ve uygulamalarından doğabilecek gecikmeler veya diğer hiçbir aksaklıktan (eksik/fazla EFT/Havale tutarı, havale limiti vb.) Türk Hava Yolları sorumlu değildir. İhtilaf halinde Türk Hava Yolları kayıtları kesin delil teşkil eder.

29. Web sitenizde ödeme yaparken hangi kredi kartlarını kullanabilirim?

Web sitemizde ödeme yaparken, sadece Master, Visa, American Express Card, Carte Blue Visa ve CartaSi Card kullanılmaktadır. JCB, Air Travel Card-UATP-,Prestige gibi kredi kartlarınızı kullanmak istiyorsanız, web sitemizde sadece rezervasyon yapıp, 'Ofiste Biletleme' seçeneğini seçip, THY satış ofisine gidip, ödemenizi dilediğiniz kredi kartıyla yapabilirsiniz.

30. Bilet ücreti kredi kartımdan hemen çekilecek mi?

‘Ödeme’ ekranında rezervasyon detaylarınızın onaylanmasının ardından bilet bedeli kredi kartınızdan tahsil edilecektir.

Copyright © AnadoluJet. Tüm hakları saklıdır.