Online Check-in

1. Online check-in nedir?


Online check-in, biletlenmiş rezervasyonu olan tüm yolcularımızın uçuşlarını yapmak üzere havalimanına gelmeden önce, check-in işlemlerini internet bağlantısı olan herhangi bir yerden yapabilmelerine olanak sağlayan bir hizmettir.
Online check-in işlemi sırasında AnadoluJet biletinize ait rezervasyon numaranızı kullanmanız gereklidir.


2. En erken ve en geç ne zaman Online check-in yapabilirim?


Online check-in işlemleri, uçağın kalkış saatinden 24 saat önce başlar; kalkışa 90 dakika kala sona erer.


3. Online check-in'i kimler kullanabilir?


Biletlenmiş rezervasyonu olan tüm yolcularımız, Online check-in hizmetine açık olan tüm uçuşlarda bu hizmetten faydalanabilirler.


4. Hangi uçuşlar için Online check-in yapabilirim?


Online check-in hizmetinin verildiği havalimanlarını görmek için lütfen tıklayınız.

AnadoluJet tarafından gerçekleştirilmeyen code-share uçuşlar için Online check-in yapılamamaktadır. Seyahatleri AnadoluJet ile başlayıp anlaşmalı havayollarıyla devam eden yolcularımız, gidecekleri son havalimanına kadar Online Check-in yapabilirler.


5. Online check-in'i nasıl kullanabilirim?


Online Check-in’i Web sitemiz veya mobil uygulamalarımız aracılığıyla yapabilirsiniz. Check- in işlemleriyle ilgili detaylı bilgi için "Online Check-in Yardım" bağlantısından faydalanabilirsiniz.


6. Teslim edeceğim bagajım varsa ne yapabilirim?


Online check-in işlemleri sırasında yolcularımıza bagaj bilgisi sorulmamaktadır. Bagajı olan yolcularımızın bagajlarını teslim etmek için havalimanlarındaki “Bagaj Teslim” ya da “Online Check-in” bankolarına başvurmaları gerekmektedir. Fazla bagajı olan yolcularımızın, yapacakları ödeme işlemlerinin süresini de göz önüne alarak havalimanında bulunmaları gerekmektedir.


7. Uçuşumdan ne kadar süre önce havalimanında olmalıyım ve havalimanına varınca ne yapacağım?


Online check-in yapmış olan yolcularımız havalimanında biniş kartlarını almak ve bagajlarını teslim etmek için kendilerine tahsis edilmiş olan Online check-in bankolarına başvurmalıdırlar. Bu bankolar uçuşun kalkış saatine dış hatlar için 60 dakika, iç hatlar için ise 45 dakika kala check-in işlemlerine kapatılmaktadır. Lütfen havalimanına geliş saatinizi, bu işlemlerin yanı sıra, havalimanı güvenlik taramaları için gereken süreyi de hesaba katarak planlayınız.

Biniş kartını basmış olan yolcularımız ise, bagajları yoksa güvenlik kontrolünden geçerek doğrudan uçuş kapısına gidebilirler. Yolcularımızın bagajları olması durumunda bu bagajların "Bagaj teslim" bankolarında veya Online check-in kontuarlarında teslim edilmesi gerekmektedir. Yolcularımız bagaj tesliminin ardından uçuş kapısına gidebilirler.


8. Bağlantılı uçuşum varsa ne olacak?


Bağlantılı uçuşunuzla ilgili herhangi bir sorun olmayacaktır. Online check-in sayfaları, check-in işleminizi en son varış noktasına kadar yapabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle bagajlarınız kontuarda son varış noktanız göz önüne alınarak bağlanacaktır. Eğer bagajınızı uçuşunuzun ara noktalarında almak istiyorsanız lütfen kontuardaki görevliyi bilgilendiriniz.


9. Diğer havayollarına bağlantılı uçuşlarıma Online check-in yapabilir miyim?


Evet. Seyahatleri AnadoluJet ile başlayıp anlaşmalı havayollarıyla devam eden yolcularımız, gidecekleri son noktaya kadar Online check-in yapabilirler.


10. Beraber seyahat ettiğim arkadaşlarım için de Online check-in yapabilir miyim?


Eğer aynı rezervasyonda kayıtlıysanız yapabilirsiniz. Sisteme rezervasyon kodunuzu (PNR) girdiğinizde, bu PNR’da bulunan tüm yolcular listelenecek ve sizden işlem yapmak istediğiniz yolcu/yolcuları seçmeniz istenecektir. Check-in işlemleri, aynı PNR’da olmak koşuluyla, bir defada en fazla 8 yolcu için yapılabilir.


11. Check-in yaptıktan sonra koltuk numaramı değiştirmek istersem ne yapacağım?


"Online check-in" sayfasından giriş yapabilir ve "Yer Değiştirme" bağlantısından koltuk değişikliğini yapabilirsiniz.


12. Online check-in sayfaları hangi lisanlarda yazılmıştır?


Online check-in sayfalarında Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde işlem yapılabilmektedir.


13. Online check-in yapmış olmam durumunda yapılacak kimlik kontrolleri nelerdir?


Biniş kartını Online olarak temin etmiş olan yolcularımız uçuş kapısındaki görevlilere kimlik belgelerini göstermelidirler.

Online satın aldıkları biletin ödemesini kredi kartıyla yapan yolcularımız ise yine uçuş kapısındaki görevlilere gösterilmek üzere kimlik belgelerine ek olarak ödeme yaptıkları kredi kartını da hazır bulundurmalıdırlar.


14. Online check-in yaptığımda ne zaman çıkış kapısında olmalıyım?


Tüm iç ve dış seferlerimiz için ise uçağın kalkış saatinden en geç 15 dakika önce uçuş kapısında bulunmanız gerekmektedir. Lütfen zamanlamanızı yaparken bazı terminallerde kapıya ulaşma süresinin 25 dakikayı bulabileceğini de hesaba katınız.


15. Eğer biletimde ya da rezervasyonumda değişiklik yapmam gerekirse ne olacak?


Yeni bir rezervasyon yapılabilmesi ya da uçuşunuzun iptal edilmesi için 444 2 538 numaralı telefondan çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Rezervasyonunuzdaki değişiklik ve iptaller geçerli ücret kurallarınız çerçevesinde yapılabilmektedir.


16. Online check-in yaptıktan sonra havalimanına geç kalırsam veya uçuşa katılamayacaksam ne yapmalıyım?


Yeni bir rezervasyon yapılabilmesi ya da uçuşunuzun iptal edilmesi için 444 2 538 numaralı telefondan çağrı merkezimize ulaşmalısınız. Rezervasyonunuzdaki değişiklik ve iptaller geçerli ücret kurallarınız çerçevesinde yapılabilmektedir.


17. Biniş kartımı Web sitesinden nasıl yazdırabilirim?


Online check-in yapan elektronik biletli yolcularımız, Online biniş kartı hizmetine açık olan havalimanlarına gitmeden önce biniş kartlarının (“.pdf” formatında) A4 büyüklüğünde çıktısını alabilirler.

Bilgisayarınıza Adobe Acrobat Reader yüklemek için tıklayınız.
Online biniş kartı hizmetine açık olan havalimanları için tıklayınız.  

  • Online biniş kartını üretmiş olan yolcularımıza koltuk değiştirme seçeneği sunulmamaktadır.
  • Çıktısını aldıkları biniş kartını kaybeden yolcularımız, koltuk numaralarını değiştirmemek şartıyla biniş kartlarını tekrar bastırabilir ya da kontuarlardan tekrar talep edebilirler.
  • Bagajları bulunmayan yolcularımız, kontuara uğramadan bastırdıkları biniş kartlarıyla doğrudan uçuş kapısına gidebilirler.
  • Bagajlı yolcularımız ise bagajlarını kontuara teslim ettikten sonra uçuş kapısına gidebilirler (Kontuar kapanış saatleri dış hatlar için uçuşun tarifeli saatinden 60 dakika önce, iç hatlar için ise 45 dakika öncedir.).
  • Biniş kartlarının İnternet’ten çıktısı alınmış olan orijinali haricindeki; faks, fotokopi ve benzer kopyaları kesinlikle kabul edilmemektedir. 
  • Uçağın kalkış saatinden 15 dakika önce kapıya müracaat etmeyen yolcularımız, biniş kartları internetten üretilmiş olsa dahi, prosedür gereği uçağa kabul edilmeyeceklerdir.

18. Online check-in işlemimi nasıl iptal edebilirim?


444 2 538 numaralı telefondan çağrı merkezimizi ayarak iptal işleminizi yapabilirsiniz. Online check-in işlemini iptal ettirdiğiniz anda önceden üretmiş olduğunuz biniş kartı da geçerliliğini yitirecektir.


19. Acil çıkış/exit koltuklarını kimler kullanabilir?


Uçaklarımızdaki "Acil Çıkış" kapılarının yanında oturan yolcularımızdan beklenmedik bir durumda acil çıkış kapılarını açmaları ve diğer yolcuların bu çıkışlardan tahliye edilmesi için kabin ekibine yardımcı olmaları beklenmektedir. Bu nedenle acil çıkış kapısı sırasındaki koltuklar, Online check-in işlemi sırasında tercih edilemez. Bu koltuklar ancak havalimanındaki check-in kontuarlarında tercih edilebilir.


  • Zihinsel ve fiziksel engelli, Yaşlı, Aşırı kilolu yolcularımızın Acil Çıkışta oturmamaları gerekmektedir.
  • Sistemimiz, çocuk (2–12 yaş ) ve bebekli yolcularımız ile rehber köpeği ve evcil hayvanı olan yolcularımızı otomatik olarak bu koltuklara kabul etmemektedir.
Copyright © AnadoluJet. Tüm hakları saklıdır.