Elektronik Bilet

1. Elektronik bilet nedir?

Kağıt bilet kullanımını ortadan kaldıran biletleme sistemidir. Tüm bilet bilgileri elektronik olarak sistemde saklanır ve satış anında size tüm bilgileri içeren bir “seyahat belgesi” verilir. Rezervasyon ve ödeme, kağıt bilette olduğu gibi devam eder ve size verilen seyahat belgesi olsun ya da olmasın, check-in kontuarında sadece resimli bir kimlik ile (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı) birlikte check-in yaptırabilirsiniz. 

2. Herhangi bir bilet olmadan, rezervasyonun doğru yapılıp yapılmadığını nasıl anlayabilirim?

Satış anında size verilen “seyahat belgesi” rezervasyon ve uçuşla ilgili tüm gerekli bilgileri konfirme eden bir belgedir, bu nedenle kağıt bilete ihtiyaç duyulmaz.

3. Kağıt bilet yerine elektronik bilet kullanmanın avantajı nedir?

Elektronik biletin kaybolma, çalınma ve unutulma riski yoktur. Rezervasyondan boarding ve uçuş aşamasına kadar tüm bilet işlemlerinin daha pratik, hızlı ve sorunsuz gerçekleşmesini sağlar. 

4. Check-in kontuarında ne tür bir kimlik ibraz etmek gerekir?

Resimli bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport veya evlilik cüzdanı) ibraz edilmesi gerekmektedir.

5. Elektronik bilet ile TOD (Ticket On Departure) sisteminin işleyişi aynı mıdır?

Hayır, değildir. Elektronik bilet THY veritabanında tüm bilgileri içeren bir sisteme sahiptir. Eğer elektronik bilet bilgileriniz sistemde saklıysa doğrudan check-in kontuarına giderek işlem yaptırabilirsiniz. TOD’un ise satış kontuarında satın alınması gerekir ve daha sonra check-in işlemlerine başlanır.

6. Havalimanında sistem arızası ile karşılaşıldığı durumlarda, elektronik biletimi kullanarak seyahatimi gerçekleştirebilir miyim?

Sistem arızası yaşandığı durumlarda bile, elektronik bilete sahip yolcular için sisteme manuel giriş yapılarak biniş kartı (boarding pass) üretilebilmektedir.

7. Elektronik biletin iadesi kağıt biletin iadesinden farklı mıdır?

Kağıt bilet için uygulanan iade kurallarımız elektronik bilet için de aynen geçerlidir. İadesi talep edilen kağıt bilet eğer kaybedilmişse, iadenin yapılabilmesi için öncelikle kayıp bilet araştırması yapılmalı ve işlemler tamamlandıktan sonra söz konusu biletin iadesi yapılabilmektedir. Halbuki, tüm bilet bilgilerinin sistemde kayıtlı olduğu elektronik bilette, biletin kaybolma tehlikesi olmadığından, zaman kaybetmeksizin iade işlemi gerçekleştirilmektedir.

8. Elektronik bilet uygulaması olan hatlarınız hangileridir?

Elektronik bilet uygulaması tüm iç hat uçuşlarımızda uygulanmaktadır. 

9. İnternet üzerinden nasıl Elektronik Bilet satın alırım ?

Web sitemizden Elektronik Bilet düzenlenmesine uygun uçuşlarımızda, ilk uçuşa en çok 355 gün ile en az 3 saat kala arasında yapacağınız rezervasyonlarınız için bilet ücretinizi web sitemiz aracılığıyla EFT-HAVALE, Internet Bankacılığı ile THY Öde ve UÇ veya KREDİ KARTI ile ödemeniz halinde Elektronik Bilet düzenlenecektir.

10. İnternet üzerinden alınan Elektronik Bilet İptal-İade kuralları nelerdir?

Web sitemiz aracılığı ile düzenlenmiş olan elektronik biletlerin değişiklik talepleri için, lütfen ödeme için kullandığınız Kredi Kartı, resimli kimlik kartı (pasaport, nüfus cüzdanı veya ehliyet) Seyahat Planınızla birlikte  THY Satış Ofislerine başvurunuz.

Web sitemiz aracılığı ile düzenlenmiş olan sadece iç hat uçuşlarını içeren elektronik biletlerin iptal ve iade talepleri ilk uçuşunuzun tarifeli kalkış saatine kadar web sitemiz aracılığı ile yapılabilmektedir. İlk uçuştan sonra iptal ve iade işlemleri web sitemiz aracılığı ile yapılamaz. Sözkonusu biletlerin değişiklik işlemleri için, lütfen ödeme için kullandığınız Kredi Kartı, fotoğraflı kimlik belgesi (pasaport, nüfus cüzdanı veya ehliyet) ve Seyahat Planınızla birlikte seyehatinizin başladığı ülkede bulunan bir THY Satış Ofisine yada seyahatinizin başladığı ülkedeki  İnternet Satış Servis Merkezlerimizi arabilirsiniz.

Hiçbir kuponu kullanılmamış olan elektronik biletlerin iptal ve iadesi için, seyehatinizin başladığı ülkedeki  İnternet Satış Servis Merkezlerimizi arabilirsiniz.

11. İnternet üzerinden alınan Elektronik bilet için check-in kuralları nelerdir?

Rezervasyonda kayıtlı tüm yolcular Check-in Bankosuna eş zamanlı olarak birlikte başvurmak zorundadır. Münferit check-in başvuruları kabul edilmeyecektir Check-in işlemleriniz icin ödeme yaptığınz Kredi Kartı, resimli kimlik kartı (pasaport, nüfus cüzdanı veya ehliyet) Seyahat Planınızla birlikte başvurunuz.

12. Elektronik biletimin faturasını nasıl alabilirim?

Fatura niteliğinde olan ve elektronik bilet bilgilerinizi içeren e-bilet dökümanınızı almak için lütfen ( uçuş tarihinden itibaren en geç 7 gün sonrasına kadar) en yakın  THY Satış Ofisi'ne başvurunuz.

13. Çağrı Merkezinden (444 2 538) nasıl Elektronik Bilet satın alırım ?

Çağrı Merkezimizden Elektronik Bilet düzenlenmesine uygun uçuşlarımızda, bilet ücretinizi Çağrı Merkezimizden KREDİ KARTI ile ödemeniz halinde Elektronik Bilet düzenlenecektir. Elektronik bilet bilgisi elektronik posta ya da sms olarak gönderilmektedir

14. Çağrı Merkezinden (444 2 538) alınan Elektronik Bilet İptal-İade kuralları nelerdir?

Çağrı Merkezimiz aracılığı ile düzenlenmiş olan elektronik biletlerin iptal, iade ve değişiklik taleplerinizi yine Çağrı merkezimizi arayarak ya da ödeme için kullandığınız Kredi Kartı, resimli kimlik kartı (pasaport, nüfus cüzdanı veya ehliyet) birlikte  THY Satış Ofislerine başvurarak yaptırabilirsiniz.

15. Çağrı Merkezinden (444 2 538) alınan Elektronik bilet için check-in kuralları nelerdir?

Rezervasyonda kayıtlı tüm yolcular Check-in Bankosuna eş zamanlı olarak birlikte başvurmak zorundadır. Münferit check-in başvuruları kabul edilmeyecektir Check-in işlemleriniz icin ödeme yaptığınz Kredi Kartı, resimli kimlik kartı (pasaport, nüfus cüzdanı veya ehliyet) ile birlikte başvurunuz.
Copyright © AnadoluJet. Tüm hakları saklıdır.