Kurallar ve Koşullar

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Genel Kurallar

 
 
 

1.Bilet Ücreti ve Seçilen Parkur:

 
 

Bilet ücretleri yolculuğun başladığı ülkede geçerli olup, bilet başka bir ülkeden satın alındığında; bilet ücreti, ücretin kuralı ve sezonuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Eğer biletinizi Türkiye dışında bir ülkeden almak istiyorsanız, geçerli ücreti öğrenebilmek için lütfen o bölgedeki Türk Hava Yolları Satış Ofisi’ni arayınız. Türkiye iç hat uçuşları için  Türk Lirası olarak görüntülenen ücretler, biletinizi web sitemiz aracılığıyla satın almanız halinde uygulanmaktadır.

 
 
 
 

2. Web Sitemiz aracılığıyla yapacağınız rezervasyonlarda bir defada en fazla 7 yolcu için rezervasyon yapma imkanı bulunmaktadır. 

 
 

3. Online Bilet sayfasından yapılan işlemlerde, rezervasyon ve parkur değişikliğinin web sitesi üzerinden yapılması mümkün değildir. Rezervasyon ve parkur değişikliği yapmak istiyorsanız İnternet Satış Servis Merkezlerine, Çağrı Merkezi’ne ve THY Satış Ofisleri başvurabilirsiniz.

 
 
 
 

Sayfa başı

 

Ödeme

1. Kredi Kartı İle Ödeme

Güvenlik nedeni ile rezervasyon sırasında kredi kartınızın 3 haneli güvenlik kodunu (CVC Numarası) girmeniz istenecektir. Güvenlik kodu kredi kartının arkasında, imza hanesinde bulunan kredi kartı numarasından sonra yer alan üç rakamdır.

   
 • Bilet alımını onayladığınızda bilet tutarı (vergi ve diğer masraflar dahil) ödeme için kullanılan kredi kartından tahsil edilir. Ödeme yapılan kredi kartı sahibinin seyahat edecek yolculardan biri olması zorunlu değildir.
 • Kredi kartı sahibinin seyahat edecek yolculardan biri olmaması halinde rezervasyonda yer alan yolcu bilgilerinin yanında, kredi kartı sahibinin güvenliği açısından; kredi kartı sahibinin isim, soyisim ve e-posta adresi rezervasyon sırasında istenmektedir. Rezervasyon tamamlandıktan sonra rezervasyon ve ödeme detaylarını içeren onay e-postası ve rezervasyon ile ilgili tüm iptal/iade/ceza işlemleri ile ilgili bilgi e-postaları rezervasyon sırasında belirtilen yolcu e-posta adresine ve kredi kartı sahibinin e-posta adreslerine ayrı ayrı gönderilecektir. 
 • Yolcunun, bilet üzerinde değişiklik/iptal/iade talep etmek üzere THY ofisine/kontuarına ilk kez başvurması veya rezervasyon kaydındaki ilk uçuşun check-in işlemleri için bankoya müracaat etmesi halinde; biletin satın alma işlemi sırasında ödeme işlemleri için kullanılan kredi kartı sahibinin de ödeme işlemleri için kullandığı kredini kartını ibraz etmek üzere geçerli bir kimlik belgesi ile yolcu beraberinde bulunması ya da bu kartı ve geçerli fotoğraflı kimlik belgesini, rezervasyon kaydındaki ilk uçuştan önce herhangi bir THY ofisine başvurarak bizzat ibraz etmesi gerekmektedir.

 • Ödeme yapılan kredi kartı sahibinin Miles&Smiles Elite veya Elite Plus üyesi olması durumunda kredi kartı ibrazı ile ilgili işbu maddenin 2 ve 3. bentlerinde aranan şartlar aranmayabilir. Miles&Smiles üyesinin, bilet satın alma işlemi sırasında üyelik ve PIN numarası girmesi zorunludur. Miles&Smiles üyelik numarası ve PIN numarası kişiye özeldir, 3. kişilerle paylaşılmaz. Doğru üyelik numarası ve PIN numarası kullanılarak yapılan işlemler, Miles&Smiles üyesince yapılmış sayılır ve kural dışı kullanım durumunda her türlü sorumluluk üyeye ait olup, THY’nin diğer yasal yollara başvurma ya da Miles&Smiles program koşullarındaki diğer müeyyideleri kullanma hakkı saklıdır.
 • İnternet üzerinden alınan ödemelerde sadece Visa ve MasterCard kabul edilmektedir.

 

3D Secure
3-D Secure, internette alışveriş işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için kart kuruluşları tarafından geliştirilmiş olan bir kimlik doğrulama sistemidir.  Sistemin Visa kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına "Verified by Visa", MasterCard kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "SecureCode" isimleri verilmektedir.


3-D Secure uygulamasına nasıl üye olabilirim? 
 • Sisteme kayıt olmak çok kolaydır.
 • Kartınızı çıkaran banka 3-D Secure uygulamasını destekliyor ise ister alışveriş öncesinde ister alışveriş sırasında açılacak olan 3-D Secure penceresi aracılığıyla sisteme kayıt olabilirsiniz.
 • Kayıt sırasında, yalnızca 3-D Secure işlemlerde kullanacağınız bir şifre ile kişisel bir mesaj tanımlamanız gerekmektedir.
 • Kayıt olduktan sonra alışveriş işleminize kaldığınız yerden devam ederek işlemi güvenli bir biçimde tamamlayabilirsiniz
Uygulama nasıl çalışmaktadır?
 • AnadoluJet web sayfası online bilet bölümünden bilet alımı gerçekleştirmek üzere uçuş, yolcu ve kart bilgileri girilir.
 • Kartla yapılan işleme onay alınması aşamasında, ekrana çıkan pencerede 3-D Secure işlemlerde görüntülenmek üzere daha önceden tarafınızca belirlenmiş olan kişisel mesaj görünür. Bu mesaj işlemin bankanız tarafından onaylanmakta olduğunu gösterir.
 • Ekrandaki ilgili alana 3-D Secure işlemlerde kullandığınız şifrenin girilmesi gerekmektedir.
 • Şifrenin doğrulanmasının ardından işlem bankadan onay alınarak sonuçlandırılır.
 • Böylelikle ödeme işlemi güvenli bir biçimde tamamlanır ve kart sahibi THY web sayfasına geri döner.

2. EFT/HAVALE İle Ödeme

 • Ödemesi EFT/HAVALE aracılığı ile yapılacak olan rezervasyon kayıtlarının ilk segmentinin uçuş tarihi, rezervasyonun yapıldığı tarihten en az 2 iş günü+ 5 gün, en çok 355 gün olmak zorundadır.
 • Ödeme işlemleri EFT/Havale aracılığı ile yapılan rezervasyonlara sadece elektronik bilet düzenlenmektedir.
 • Ödeme işlemleri EFT/HAVALE aracılığı ile yapılacak olan rezervasyon kayıtlarına rezervasyon yapılan günden sonraki ikinci iş günü saat 15:55’e kadar opsiyon süresi verilir.
 • EFT/HAVALE işlemleri Türkiye sınırlarında bulunan bankalar arasında yapılmalıdır.
 • EFT/HAVALE işlemleri, verilen opsiyon süresi içinde toplam ödeme miktarı Ödeme/Onaylama sayfasında belirtilen “EFT/HAVALE kodu” ile birlikte THY hesabına ulaştırılarak sonlandırılmalıdır.
 • Bilet ücretinin THY kayıtlarından THY hesabına ulaştığının tespitinden sonra, bilet düzenlenir. EFT/HAVALE uygulamalarının her bankada farklılık gösterebileceği dikkate alınarak; İptal/İade işlemleri THY kayıtlarına işlenerek mümkün olan en kısa sürede tamamlanacaktır.
 • Yolcunun THY satış ofisine iptal /iade işlemleri için başvurması halinde, satın alınan biletlerde iptal, iade ve ceza bedeli, bilet ücret kurallarına bağlı olarak yapılacak olup, söz konusu işlemler sırasında EFT/havale dekontunun mutlaka ödemeyi yapan kişi tarafından satış personeline ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Resmi tatillerde Banka hizmet vermediğinden web sitesi aracılığı ile yapılan satın alma işlemlerinde ödeme seçeneği olarak EFT/HAVALE kullanılamaz. 
 • Yolcu, satın aldığı bilet ücretinin verilen opsiyon süresi içinde THY’nin hesabına ulaştırılmasından sorumludur. EFT/HAVALE işlemlerinde bankacılık sistem ve uygulamalarından doğabilecek gecikmeler ile diğer hiçbir aksaklıktan (eksik/fazla EFT/HAVALE tutarı, havale limiti ve bunlarla sınırlı olmaksızın her tür aksaklık) THY sorumlu değildir. İhtilaf halinde THY kayıtları kesin delil olacaktır.

Teslimat Seçenekleri

Teslimat Seçenekleri
  Nereden Ne zaman
Ofiste Bilet
Türkiye
Adana Havalimanı
Adıyaman Havalimanı
Ankara Esenboğa Havalimanı
Antalya Havalimanı
Batman Havalimanı
Diyarbakır Havalimanı
Erzincan Havalimanı
Erzurum Havalimanı
Gaziantep Oğuzeli Havalimanı
Hatay Havalimanı
İzmir Adnan Menderes Havalimanı
Kahramanmaraş Havalimanı
Kars Havalimanı
Malatya Havalimanı
Mardin Havalimanı
Muş Havalimanı
Şanlıurfa Havalimanı
Trabzon Havalimanı
Van Havalimanı
İlk uçuşun kalkışına en az 48 saat- en çok 40 gün kala
Elektronik Bilet
Türkiye
Adana Havalimanı
Adıyaman Havalimanı
Ankara Esenboğa Havalimanı
Antalya Havalimanı
Batman Havalimanı
Diyarbakır Havalimanı
Erzincan Havalimanı
Erzurum Havalimanı
Gaziantep Oğuzeli Havalimanı
Hatay Havalimanı
İzmir Adnan Menderes Havalimanı
Kahramanmaraş Havalimanı
Kars Havalimanı
Malatya Havalimanı
Mardin Havalimanı
Muş Havalimanı
Şanlıurfa Havalimanı
Trabzon Havalimanı
Van Havalimanı
İlk uçuşun kalkışına en az 3 saat– en çok 355 gün kala
 

 
 

a) Elektronik Bilet

 
 
 
 • Elektronik Bilet düzenlenmesine uygun uçuşlarımızda, ilk uçuşa en çok 355 gün ile en az 3saat kala arasında yapacağınız rezervasyonlarınız için bilet ücretinizi web sitemiz aracılığıyla EFT-HAVALE veya KREDİ KARTI ile ödemeniz halinde Elektronik Bilet düzenlenecektir. 
 • Rezervasyon kaydındaki yolculardan birinin ödeme işleminin gerçekleştirildiği kredi kartının sahibi olması zorunlu değildir. 
 • Yolcunun, bilet üzerinde değişiklik/iptal/iade talep etmek üzere THY ofisine/kontuarına ilk kez başvurması veya rezervasyon kaydındaki ilk uçuşun check-in işlemleri için bankoya müracaat etmesi halinde; biletin satın alma işlemi sırasında ödeme işlemleri için kullanılan kredi kartı sahibinin de ödeme işlemleri için kullanılan kredi kartını ibraz etmek üzere geçerli bir kimlik belgesi ile yolcu beraberinde bulunması ya da ödeme işlemleri için kullanılan kredi kartı sahibinin ödeme işlemleri için kullanılan kredi kartını geçerli fotoğraflı kimlik belgesi ile beraber rezervasyon kaydındaki ilk uçuştan önce herhangi bir THY ofisine başvurarak ibraz etmesi gerekmektedir. 
 • Ödeme yaptığınız kredi kartı sanal kart ise lütfen sanal kartınızın bağlı olduğu kredi kartınızı da beraberinizde getiriniz. 
 • Self Check-in için lütfen biletinizin ödeme işlemleri için kullandığınız kredi kartınızı kullanınız. Kredi kartı sahibi seyahat edecek yolculardan biri değilse ve/veya ödeme yapılan kredi kartı sanal kart ise SELF Check-in hizmetimizden yararlanamazsınız. 
 
 
 
 

Fatura niteliğinde olan ve elektronik bilet bilgilerinizi içeren e-bilet dökümanınızı almak için (uçuş tarihinden itibaren en geç 7 gün sonrasına kadar) en yakın THY Satış Ofisi'ne başvurabilirsiniz.

 
 
 

 
 
 

Sözleşme şartları için tıklayınız.

 

b) Sadece Rezervasyon

 
 
 
 
 • İlk uçuşunuza 48 saat - 40 gün kala arasında web sitemizden rezervasyon yapıyorsanız, biletinizi herhangi bir  THY satış ofisinden satın alabileceğiniz gibi ödeme ve biletleme işlemlerini web sitemiz aracılığıyla sistem tarafından otomatik olarak verilen opsiyon süresi içinde gerçekleştirebilirsiniz.
 • Rezervasyon ile biletiniz düzenlenene kadar geçen süre arasında bilet ücretlerinde değişiklikler olabilir. 
 • Bilet ücretleri yolculuğun başladığı ülkede geçerli olup, bilet başka bir ülkeden satın alındığında; bilet ücreti, ücretin kuralı ve sezonuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
Türkiye iç hat rezervasyonlarının ödeme ve biletleme işlemlerinin web sitemiz aracılığıyla gerçekleştirmek için web sitemizde yer alan öde ve uç linkini kullanınız.
 
Sayfa başı
 

 
 

İptal / İade

 

Web sitemiz üzerinden yapılan ve sadece iç hat uçuşlarını içeren rezervasyonlara ilişkin iptal işlemleri uçuş saatine kadar  yolcu tarafından doğrudan online olarak web sitesi aracılığıyla yapılabilir

 
İptal işlemleri için Online Bilet Sitesi'nde "Rezervasyonlarım" başlığı altında bulunan İPTAL linkine  tıklanmalıdır. LOGIN sayfasına gerekli bilgiler girildikten sonra gelen sayfada bulunan “İptal” butonuna tıklandığında, iptal kuralları  varsa ceza tutarı görüntülenmekte ve ilgili kuralların kabul edildiğine dair gerekli kutucuk işaretlendikten sonra iptal butonuna tekrar tıklandığında iptal işlemi gerçekleşmektedir.Web sitemiz aracılığıyla yapılan iptal işlemlerinde yolcuya Türk Hava Yolları tarafından bilgi e-postası gönderilmektedir.
 

Uçuşun kalkışından sonra bilet iade işlemleri sadece Türk Hava Yolları Satış Ofisleri'nden ve Çağrı Merkezlerinden yapılacaktır. Satın alınan biletlerde İptal/İade ceza bedeli, bilet ücret kurallarına bağlı olarak bilet bedelinin %100 'ne kadar çıkabilmektedir. Bilet iade işlemleri sadece biletin düzenlendiği ülkede gerçekleşebilir.

 

İnternet üzerinden yapılan ödemelerde, iadesi mümkün olan biletlerin, iade işlemleri sadece bilet satın alma işlemlerinde kullanılan kredi kartına yapılır.

 
 
Biletleme Servis Ücreti iade edilmeyecek olup, iade işlemlerinde ayrıca Servis Ücreti bedeli alınmayacaktır. 

 

 

a) Elektronik Biletlerin İptal/İadesi

 
 • Web sitemiz aracılığı ile düzenlenmiş olan iç hat uçuşlarını içeren elektronik biletlerin iptal ve iade talepleri ilk uçuşunuzun tarifeli kalkış saatine kadar web sitemiz aracılığı ile yapılabilmektedir. İlk uçuştan sonra iptal ve iade işlemleri web sitemiz aracılığı ile yapılamaz. Sözkonusu biletlerin değişiklik işlemleri için, lütfen ödeme için kullandığınız Kredi Kartı, fotoğraflı kimlik belgesi (pasaport, nüfus cüzdanı veya ehliyet) ve Seyahat Planınızla birlikte seyahatinizin başladığı ülkede bulunan bir THY Satış Ofisine veya Çağrı Merkezine başvurunuz.

  Bilet iptal/iade işlemlerinizle ilgili ücret kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Önemli Hususlara İlişkin Hatırlatma


Kısıtlamalı Bilet:

Kısıtlamalı ya da promosyonel bir biletin kullanılmaması ya da iadesi durumunda hak kaybına uğrayabilirsiniz. İnternet üzerinden yapılan ödemelerde, iadesi mümkün olan biletlerin iade işlemleri sadece bilet satın alma işlemlerinde kullanılan kredi kartına yapılır.

 


Mükerrer Rezervasyon:

Web sitemizden ve diğer satış kanallarımızdan yapılan tüm rezervasyonlar sistemimiz tarafından otomatik olarak kontrol edilmektedir. Rezervasyon kuralları gereği mükerrer olduğu tespit edilen rezervasyonlarınızdan sadece bir tanesi geçerli olacak, bunun dışındaki tüm kayıtlarınız haber verilmeksizin iptal edilecektir. Lütfen mükerrer rezervasyon yapmamaya özen gösteriniz.

 

CIP Hizmeti /CIP Kullanımı (tüm yolcular)

AnadoluJet markası altında yapılan uçuşlarda CIP hizmeti almak isteyen yolcuların; web sitesi üzerinden yapacakları bilet alımı işleminde –CIP hizmet bedeli dahil bilet ücretini görmek için lütfen kutucuğu işaretleyiniz- kutucuğunu seçmiş olmaları ve/veya Acente, THY Call Center ya da THY Satış Ofislerinden yapacakları bilet alım işlemleri esnasında CIP hizmetinden yararlanmak istediklerini belirtmeleri ve CIP hizmet bedeli ücretini ödemeleri gerekmektedir.

Aksi taktirde, CIP hizmetinden yararlanmaları mümkün değildir. CIP hizmetinden yararlanmak için bilet ücretinden ayrı olarak CIP hizmet ücreti ödenmesi gerekmekte olup, THY (AnadoluJet) CIP hizmet bedelini her zaman değiştirme hakkını saklı tutar.

AnadoluJet seferleri ile seyahat eden Miles&Smiles üyesi;

 • Classic Plus kart sahipleri
 • Elite kart sahipleri, misafirleri ve aile bireyleri (eş ve çocuklar)
 • Elite Plus Kart sahipleri, misafirleri ve aile bireyleri (eş ve çocuklar)

yetişkin yolcular 30TL, çocuk yolcular ise 15 TL ödeyerek CIP salonlarını (Atatürk Havalimanı hariç) kullanabilirler.
Miles&Smiles Classic kart sahibi yolcularımız ve Miles&Smiles üyesi olmayan yetişkin yolcularımız CIP hizmetinden 50 TL, çocuk yolcularımız ise 25 TL karşılığında yararlanabilir.


Star Alliance üye havayollarının Gold kartlı yolcularının kendileri ile beraber yanlarında 1 misafir hakları mevcuttur. Misafirin kart sahibi yolcu ile birlikte aynı uçakta seyahat etme zorunluluğu olmayıp, aynı gün Star Alliance üyesi bir hava yolu ile seyahat etmesi ve biniş kartını ibraz etmesi gerekir. Misafir AnadoluJet seferi ile seyahat etmesi durumunda salona giremez.
* Anadolujet seferlerinde uygulanmaktadır, Codeshare seferlerde uygulanmamaktadır
Özel indirimler

Promosyon:
Öğrenci : Promosyon sınıflarda öğrenci indirimi uygulanmamaktadır.

Jetgenç: Promosyon sınıflarda indirim uygulanmamaktadır.

0-2 Yaş Bebek: 0-2 Yaş koltuk işgal etmeyen bebeklere sabit ücret 29TL uygulanır, aktarmalı seferlerde 39TL dir.

2-12 Yaş Çocuk: Promosyon sınıflarda çocuk indirimi uygulanmamaktadır

Asker: Sadece Lefkoşa(Ercan) seferlerinde er-erbaş olan asker yolcuların kendisine vergiler hariç koltuk ücreti üzerinden %10 indirim uygulanır. (Lefkoşa (Ercan) seferlerinde O-W-U sınıfında indirim uygulanmamaktadır.)


Esnek:
Öğrenci 
: Öğrenci (13 yaşından gün almış, 25 yaşından gün almamış) yolculara vergiler hariç koltuk ücreti üzerinden %10 indirim uygulanır. Lefkoşa uçuşları için öğrenci yaş aralığı 13-28'dir. Öğrenci yolcu tipi www.anadolujet.com dışındaki diğer satış kanallarından alınacak biletlerde geçerlidir. İndirimli bilet satın alan yolcularımızın indirim sebebine ilişkin belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir.

Jetgenç: Jetgenç üyesi (13 yaşından gün almış, 25 yaşından gün almamış ve Jetgenç’e üye olmuş gençler) yolculara vergiler hariç koltuk ücreti üzerinden %20 indirim uygulanır. (Jetgenç yolcu tipi www.anadolujet.com’dan alınacak biletlerde geçerlidir.)

0-2 Yaş Bebek : 0-2 Yaş koltuk işgal etmeyen bebeklere sabit ücret 29TL uygulanır. Aktarmalı seferlerde 39TL dir.

2-12 Yaş Çocuk: Çocuk ( 2 yaşını bitirmiş 12 yaşını bitirmemiş) yolculara B / M / H / S / E / Q / T / L / V ücret sınıflarında vergiler hariç koltuk ücreti üzerinden %10 indirim uygulanmaktadır

Asker: Sadece AnadoluJet Lefkoşa (ERCAN) seferlerinde er-erbaş olan asker yolcuların kendisine vergiler hariç koltuk ücreti üzerinden %10 indirim uygulanır.

Aile: En az 3 kişi en fazla 9 kişi ve aynı soyisimde olan yolcularımız için B / M / H / S / E / Q / T / L / V ücret sınıflarında %10 aile indirimi uygulanır. 

Biletleme Hizmet Bedeli

 

İç Hat

ÜCRET SINIFLARI DİREK SEFERLER AKTARMALI SEFERLER
anadolujet.com Online Biletleme Servis Ücretleri Satış Ofisleri, Çağrı Merkezi, Acente, Kolay Bilet Aracılığıyla Düzenlenen Biletler İçin Uygulanacak Biletleme Servis Ücretleri anadolujet.com Online Biletleme Servis Ücretleri Satış Ofisleri, Çağrı Merkezi, Acente, Kolay Bilet Aracılığıyla Düzenlenen Biletler İçin Uygulanacak Biletleme Servis Ücretleri
B 15 TL 20 TL 23 TL 23 TL
M 15 TL 20 TL 23 TL 23 TL
H 15 TL 20 TL 23 TL 23 TL
S 15 TL 20 TL 23 TL 23 TL
E 15 TL 17 TL 20 TL 20 TL
Q 15 TL 17 TL 20 TL 20 TL
T 15 TL 17 TL 20 TL 20 TL
L 15 TL 17 TL 20 TL 20 TL
V 10 TL 10 TL 10 TL 10 TL
U 10 TL 10 TL 10 TL 10 TL
W 0 TL 0 TL Uygulanmıyor Uygulanmıyor

Genel Kurallar:

 • Ortaklığımız satış ofisleri ve web sitemiz aracılığıyla yapılan tüm REISSUE (Reissue-Rezervasyonda parkur, sınıf değişikliği) işlemlerinde Biletleme Hizmet Bedeli alınmaktadır.
 • Biletleme Hizmet Bedeli iade edilmemekle birlikte, bilet iade işlemlerinde ayrı bir Hizmet Bedeli tahsil edilmeyecektir
 • Bebek indirimi dışındaki diğer tüm indirimli biletlerden Biletleme Hizmet Bedeli tahsil edilecektir
 • THY, Bilet Hizmet Bedeli uygulamasını ve alınacak ücretleri değiştirme hakkını saklı tutar.

Önemli:

 • anadolujet.com’da yapılan rezervasyonların (TBO), daha sonra biletlenmesi işlemlerinin web sitemiz haricindeki bir THY Ofisinden yapılması halinde, söz konusu ofisimizin bulunduğu yerde geçerli olan ‘Biletleme Hizmet Bedeli’ uygulanacaktır. Bu sebeple, web sitemizden yapılan rezervasyonların web sitesi haricindeki  bir satış kanalından  biletlenmesi halinde ücret farklılığı meydana gelebilir.
 • anadolujet.com’da yapılan rezervasyonlarınızı biletlemek için  Öde&Uç uygulamamızdan yararlanabilirsiniz.
 


Copyright © AnadoluJet. Tüm hakları saklıdır.