Kurallar ve Koşullar

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Genel Kurallar

 
 
 

1. Bilet Ücreti ve Seçilen Parkur:

 
 

Bilet ücretleri yolculuğun başladığı ülkede geçerli olup, bilet başka bir ülkeden satın alındığında; bilet ücreti, ücretin kuralı ve sezonuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Eğer biletinizi Türkiye dışında bir ülkeden almak istiyorsanız, geçerli ücreti öğrenebilmek için lütfen o bölgedeki Türk Hava Yolları Satış Ofisi’ni arayınız. Türkiye iç hat uçuşları için  Türk Lirası olarak görüntülenen ücretler, biletinizi web sitemiz aracılığıyla satın almanız halinde uygulanmaktadır.

 
 

2. Web Sitemiz aracılığıyla yapacağınız rezervasyonlarda bir defada en fazla 7 yolcu ve altı uçuş için rezervasyon yapma imkanı bulunmaktadır.

 
 

3. Bilet Değişikliği: Online Bilet sayfasından yapılan işlemlerde, iç hat uçuşları için rezervasyon ve parkur değişikliği "Bilet Üzerinde Değişiklik (Reissue)" başlığı altında belirtilen şartlar çerçevesinde web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Dış hat uçuşları ile ilgili rezervasyon ve parkur değişikliği yapmak istiyorsanız THY Satış Ofislerine başvurabilirsiniz.

Online Bilet sayfasından yapılan işlemlerde, rezervasyon ve parkur değişikliğinin web sitesi üzerinden yapılması mümkün değildir. Rezervasyon ve parkur değişikliği yapmak istiyorsanız İnternet Satış Servis Merkezlerine, Çağrı Merkezi’ne ve THY Satış Ofisleri başvurabilirsiniz.

 
 

4. AnadoluJet uçak tipini ve koltuk seçimlerini değiştirme hakkını saklı tutar.

 

Sayfa başı

 

Ödeme

Anlaşmalı Bankalar ve Ödeme Seçenekleri

  İş Bankası Ziraat Bankası Garanti Bankası Diğer Yurtiçi Bankalar Diğer Yurtdışı Bankalar
Kredi Kartı İle Ödeme
Banka Kartı ile Ödeme
AMEX Kredi Kartı ile Ödeme      
EFT/Havale    
İnternet Bankacılığı        

 

Taksit Seçenekleri:

Banka Kart Programı Taksit Sayısı
Garanti Miles&Smiles 2-3-4-5-6
Türkiye İş Bankası Maximum 2-3-4-5-6
T.C. Ziraat Bankası Maximum 2-3-4-5-6
Yapı Kredi World 2-3-4-5-6
TEB World 2-3-4-5-6
Vakıfbank World 2-3-4-5-6
Finansbank CardFinans 2-3-4-5-6
Akbank Axess 2-3-4-5-6
Odeabank Axess 2-3-4-5-6
Halkbank Paraf 2-3-4-5-6
Albaraka World 2-3-4-5-6

Kredi Kartı İle Ödeme

   
 • Web sitemizden desteklenen kredi kartları:
 • Web sitemizde; Miles&Smiles, İş Bankası Maximum, Ziraat Bankası Maximum, Yapı Kredi World, TEB World, Halkbank Paraf,  Anadolubank, Vakıfbank World ve Albaraka World kredi kartlar ile TL olarak gerçekleştireceğiniz ödeme işlemlerinde taksit avantajından yararlanabilirsiniz.
 • Aynı gün içinde, aynı kredi kartı ile en fazla dört (4) ayrı rezervasyon yapılabilmektedir. Güvenlik nedeni ile rezervasyon sırasında kredi kartınızın üç haneli güvenlik kodunu (CVC Numarası) girmeniz istenecektir. Güvenlik kodu kredi kartının arkasında, imza hanesinde bulunan kredi kartı numarasından sonra yer alan üç rakamdır.
 • Bilet alımını onayladığınızda bilet tutarı (vergi ve diğer masraflar dahil) ödeme için kullanılan kredi kartından tahsil edilir. Ödeme yapılan kredi kartı sahibinin seyahat edecek yolculardan biri olması zorunlu değildir.
 • Kredi kartı sahibinin seyahat edecek yolculardan biri olmaması halinde rezervasyonda yer alan yolcu bilgilerinin yanında, kredi kartı sahibinin güvenliği açısından; kredi kartı sahibinin isim, soy isim ve elektronik-posta (e- posta) adresi rezervasyon sırasında istenmektedir. Rezervasyon tamamlandıktan sonra rezervasyon ve ödeme detaylarını içeren onay e-postası ve rezervasyon ile ilgili tüm iptal/iade/ceza işlemleri ile ilgili bilgi e-postaları rezervasyon sırasında belirtilen yolcu e-posta adresine ve kredi kartı sahibinin e-posta adreslerine ayrı ayrı gönderilecektir.
 • Türk Hava Yolları, Türkiye merkezli bir şirket olduğundan online bilet alımında Türkiye mahreçli olmayan kredi kartınıza bankanız tarafından bilet ücretinin haricinde ek işlem ücreti yansıtılabilir. Daha detaylı bilgi için bankanız ile görüşebilirsiniz.
 • Kredi Kartı İbrazı: Web sitemizden ve mobil uygulamalardan kredi kartı ile satın alınan biletlerde sadece sistem tarafından riskli görülen işlemler için kart ibrazı gerekmektedir. İşlemin riskli görülmesi durumunda, ödeme sırasında kart ibrazına ilişkin bir uyarı ile onayınız istenmektedir (“Uçuş öncesinde kartınızın ibrazı istenecektir. Onaylıyor musunuz?”).
 • Bu uyarıyı onaylarsanız, kart sahibinin, kredi kartı ve geçerli bir kimlik belgesini (pasaport, nüfus cüzdanı, ehliyet veya evlilik cüzdanı) uçuş öncesinde (Türk Hava Yolları Satış Ofislerinde ya da check-in kontuarında) ibraz etmesi gerekecektir. Ayrıca bilet üzerinde yapılacak herhangi bir değişiklik, iptal veya iade talebi için de kart ibrazı şartı aranacaktır.
 • Söz konusu uyarıyı onaylamamanız durumunda ise işleminiz tamamlanamayacak ve ödeme için başka bir kredi kartını kullanmanız istenecektir.
 • Kredi Kartı İbrazı Şartının Aranmayacağı Durumlar: Ödeme sırasında kart ibrazına ilişkin herhangi bir uyarının verilmediği tüm işlemler ve 3D Secure onayı alınarak satın alınan biletler için kart ibrazı istenmemektedir.

Banka Kartı İle Ödeme

 • Web sitemizden bilet alım işlemlerinizi Banka Kartı ile yapabilirsiniz.
 • Visa Electron ve Maestro logolu banka kartınızla ödeme yapabilmeniz için kartınızın bankanız tarafından internette kullanıma açılmış olması gerekmektedir.
 • Türk Lirası dışındaki yabancı para cinsleri için Türk bankalarının banka kartlarıyla ödeme gerçekleştirilememektedir.
 • Banka Kartları ile satın alınan biletlerin iadesinde banka altyapısı kaynaklı gecikmeler yaşanabilmekte olup sorumluluk Türk Hava Yollarına ait değildir. Konuyla ilgili detaylı bilgi için Türk Hava Yolları Çağrı Merkezini (+90 212 444 0 849 / +90 850 333 0 849) arayabilirsiniz.

American Express Kredi Kartı İle Ödeme

 • Canada Doları, Avustralya Doları, Rus Rublesi ve Çin Yuanı (Renminbi) dışındaki para cinslerinde ödemenizi American Express kredi kartı ile yapabilirsiniz.
 • American Express kredi kartınız ile ödemeler asgari olarak rezervasyonunuzdaki ilk uçuşa 72 saat kala yapılabilir.
 • Miles&Smiles logolu American Express kredi kartları ile ödemenizi taksitli olarak yapabilirsiniz. Diğer American Express kredi kartlarına taksit yapılamamaktadır.
 • American Express kredi kartı ile yapılan ödemelerin iadesinde kart kuruluşundan kaynaklanan gecikmeler yaşanabilmektedir.

 

3D Secure

3-D Secure, internette alışveriş işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için kart kuruluşları tarafından geliştirilmiş olan bir kimlik doğrulama sistemidir.  Sistemin Visa kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına "Verified by Visa", MasterCard kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "SecureCode" isimleri verilmektedir.

 • 3D Secure uygulamasına üyelik:
 • Sisteme kayıt olmak çok kolaydır.
 • Kartınızı çıkaran banka 3-D Secure uygulamasını destekliyor ise ister alışveriş öncesinde ister alışveriş sırasında açılacak olan 3-D Secure penceresi aracılığıyla sisteme kayıt olabilirsiniz.
 • Kayıt sırasında, yalnızca 3-D Secure işlemlerde kullanacağınız bir şifre ile kişisel bir mesaj tanımlamanız gerekmektedir.
 • Kayıt olduktan sonra alışveriş işleminize kaldığınız yerden devam ederek işlemi güvenli bir biçimde tamamlayabilirsiniz.
 • Uygulamanın Kullanımı:
 • THY web sayfası online bilet bölümünden bilet alımı gerçekleştirmek üzere uçuş, yolcu ve kart bilgileri girilir.
 • Kartla yapılan işleme onay alınması aşamasında, ekrana çıkan pencerede 3-D Secure işlemlerde görüntülenmek üzere daha önceden tarafınızca belirlenmiş olan kişisel mesaj görünür. Bu mesaj işlemin bankanız tarafından onaylanmakta olduğunu gösterir.
  • Ekrandaki ilgili alana 3-D Secure işlemlerde kullandığınız şifrenin girilmesi gerekmektedir.
  • Şifrenin doğrulanmasının ardından işlem bankadan onay alınarak sonuçlandırılır.
  • Böylelikle ödeme işlemi güvenli bir biçimde tamamlanır ve kart sahibi THY web sayfasına geri döner.
  • 3D uygulaması her bankada farklılık gösterebilir.

EFT/HAVALE İle Ödeme

 • EFT/HAVALE işlemleri, biletin düzenlenmesi için verilen opsiyon süresi içinde toplam bilet tutarı, Ödeme/Onaylama sayfasında belirtilen “EFT/HAVALE kodu” ile alıcı adı THY olacak şekilde, THY hesabına ulaştırılarak sonlandırılmalıdır
 • Geçerli Tarih Aralığı: Ödemesi EFT/HAVALE aracılığı ile yapılacak olan rezervasyon kayıtlarının ilk segmentinin uçuş tarihi, rezervasyonun yapıldığı tarihten 2 iş günü + 5 gün’den az,   355 gün’den fazla olamaz.
 • Geçerli Parkur: Sadece Yurt içi ve Türkiye çıkışlı uçuşların ödemesi EFT/HAVALE aracılığı ile yapılabilir.
 • Opsiyon Süresi: Ödeme işlemleri EFT/HAVALE aracılığı ile yapılacak olan rezervasyon kayıtlarına rezervasyon yapılan günden sonraki ikinci iş günü saat 15:55’e kadar opsiyon süresi verilir.
 • Geçerli Bankalar: EFT/HAVALE işlemleri Türkiye sınırlarında bulunan herhangi bir banka aracılığıyla yapılabilir.
 • EFT/Havale İşlemlerinin Tamamlanması: Bilet ücretinin THY kayıtlarından THY hesabına ulaştığının tespitinden sonra, bilet düzenlenir. EFT/HAVALE uygulamalarının her bankada farklılık gösterebileceği dikkate alınarak; . EFT/HAVALE işlemleri THY kayıtlarına işlenerek biletleme işlemi  mümkün olan en kısa sürede tamamlanacaktır.
 • İptal/İade: Yolcunun THY satış ofisine iptal/iade işlemleri için başvurması halinde, satın alınan biletlerde iptal, iade ve ceza bedeli, bilet ücret kurallarına bağlı olarak yapılacaktır.

Dikkat edilecek diğer Hususlar:

(i) Resmi tatillerde Banka hizmet vermediğinden web sitesi aracılığı ile yapılan satın alma işlemlerinde ödeme seçeneği olarak EFT/HAVALE kullanılamaz.  
(ii) Yolcu, satın aldığı bilet ücretinin verilen opsiyon süresi içinde THY’nin hesabına ulaştırılmasından sorumludur. EFT/HAVALE işlemlerinde bankacılık sistem ve uygulamalarından doğabilecek gecikmeler ile diğer hiçbir aksaklıktan (eksik/fazla EFT/HAVALE tutarı, havale limiti ve bunlarla sınırlı olmaksızın her tür aksaklık) THY sorumlu değildir. İhtilaf halinde THY kayıtları kesin delil teşkil eder. 
(iii) İş Bankası’ndan EFT/HAVALE ile ödeme yapılamamaktadır, İnternet Bankacılığı ödeme yöntemini seçerek ödemenizi  İş Bankası ile gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı

 • Anlaşmalı Bankalar: turkishairlines.com'dan yaptığınız rezervasyonlarınızın ödeme ve biletleme işlemlerini dilerseniz anlaşmalı bankaların (İş Bankası, TEB) İnternet Bankacılığı sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • İnternet Bankacılığı ile Ödeme: Ödeme yapacağınız bankanın İnternet Bankacılığı sistemindeki ilgili bölüme, PNR (Rezervasyon Kayıt Kodu) ve bu PNR’a kayıtlı yolculardan herhangi birinin soyadını yazmanız yeterli olacaktır.
 • Geçerli Tarih Aralığı: İnternet Bankacılığı ile ödeme yapma imkânı ilk uçuşun 355 gün öncesinde başlar, uçuşa 72 saat kalana kadar devam eder.
 • Geçerli Parkur: İnternet Bankacılığı ile “THY Öde ve Uç” hizmeti  “başlangıç noktası Türkiye olan” tüm seferler için geçerlidir.
 • İptal/İade: Yolcunun THY satış ofisine iptal/iade işlemleri için başvurması halinde, satın alınan biletlerde iptal, iade ve ceza bedeli, bilet ücret kurallarına bağlı olarak yapılacaktır.

Online Bankacılık ile Ödeme

iDEAL
iDEAL, ödemenizi banka hesabınızdan gerçekleştirebileceğiniz hızlı ve güvenilir bir online ödeme yöntemidir. iDEAL ödeme yöntemini kullanabilmek için ABN Ambro, ASN Bank, Friesland Bank, ING, Knab, Rabobank, SNS Bank, SNS Regio Bank, Triodos ve Van Lanschot bankalarından birinde internet bankacılığı hesabınızın bulunması gerekmektedir. www.ideal.nl web sitesinden iDEAL ödeme yöntemi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ödeme sayfasında iDEAL ile ödemeyi seçtiğiniz taktirde ödemenizi tamamlamak üzere bankanızın web sitesine yönlendirileceksiniz. Ödemeniz başarıyla gerçekleştikten sonra web sitemize yönlendirilecek, bilet detaylarını görebileceksiniz. Lütfen bankanızın sayfasında ödemenizi en kısa sürede tamamlayıp Türk Hava Yolları web sitesine yönlendirilmeden tarayıcınızı kapatmayınız. Eğer ödemeniz başarılı ama biletiniz yaratılamamış ise lütfen ödemenizin iadesi için Çağrı Merkezimiz ile irtibata geçiniz. Bu ödeme yöntemi Global Collect firması aracılığı ile sağlanmaktadır. Sadece Hollanda çıkışlı uçuşlarda sunulmaktadır.
Sofort Überweisung 
Sofort Überweisung, ödemenizi banka hesabınızdan gerçekleştirebileceğiniz hızlı ve güvenilir bir online ödeme yöntemidir. Sofort Avrupa'nın pekçok ülkesindeki bankalar tarafından desteklenmektedir. www.sofort-bank.com web sitesinden Sofort Überweisung ödeme yöntemi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ödeme sayfasında Sofort ile ödemeyi seçtiğiniz taktirde ödemenizi tamamlamak üzere Sofort Banking web sitesine yönlendirileceksiniz. Ödemeniz başarıyla gerçekleştikten sonra web sitemize yönlendirilecek, bilet detaylarını görebileceksiniz. Lütfen Sofort Banking web sitesinde ödemenizi en kısa sürede tamamlayıp Türk Hava Yolları web sitesine yönlendirilmeden tarayıcınızı kapatmayınız. Eğer ödemeniz başarılı ama biletiniz yaratılamamış ise lütfen ödemenizin iadesi için Çağrı Merkezimiz ile irtibata geçiniz. Bu ödeme yöntemi Global Collect firması aracılığı ile sağlanmaktadır.

BKM Express ile Ödeme

BKM Express, internet üzerinden yapılan alışverişlerde kart bilginizi işyeri ile paylaşmadan işlem yapabilmenizi sağlayan bir ödeme sistemidir. Kartınızı yanınızda taşımanıza gerek kalmadan kolay ve hızlı işlem yaparsınız. Kendi belirleyeceğiniz şifreniz ile alışverişlerinizi güvenle tamamlarsınız. Üstelik taksit yapabilir, işlemlerinizden ödül/puan kazanmaya devam edersiniz. Üye olmak ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

 

Rezervasyon Kuralları

a) Elektronik Bilet

 • Elektronik Bilet düzenlenmesine uygun uçuşlarımızda, ilk uçuşa en çok 355 gün ile en az 72 saat kala arasında yapacağınız rezervasyonlarınız için bilet ücretinizi web sitemiz aracılığıyla EFT-HAVALE veya KREDİ KARTI ile ödemeniz halinde Elektronik Bilet düzenlenecektir. 
 • Rezervasyon kaydındaki yolculardan birinin ödeme işleminin gerçekleştirildiği kredi kartının sahibi olması zorunlu değildir. 
 • Yolcunun, bilet üzerinde değişiklik/iptal/iade talep etmek üzere THY ofisine/kontuarına ilk kez başvurması veya rezervasyon kaydındaki ilk uçuşun check-in işlemleri için bankoya müracaat etmesi halinde; biletin satın alma işlemi sırasında ödeme işlemleri için kullanılan kredi kartı sahibinin de ödeme işlemleri için kullanılan kredi kartını ibraz etmek üzere geçerli bir kimlik belgesi ile yolcu beraberinde bulunması ya da ödeme işlemleri için kullanılan kredi kartı sahibinin ödeme işlemleri için kullanılan kredi kartını geçerli fotoğraflı kimlik belgesi ile beraber rezervasyon kaydındaki ilk uçuştan önce herhangi bir THY ofisine başvurarak ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Ödeme yaptığınız kredi kartı sanal kart ise lütfen sanal kartınızın bağlı olduğu kredi kartınızı da beraberinizde getiriniz. 
 • Self Check-in için lütfen biletinizin ödeme işlemleri için kullandığınız kredi kartınızı kullanınız. Kredi kartı sahibi seyahat edecek yolculardan biri değilse ve/veya ödeme yapılan kredi kartı sanal kart ise SELF Check-in hizmetimizden yararlanamazsınız. 

Fatura niteliğinde olan ve elektronik bilet bilgilerinizi içeren e-bilet dökümanınızı almak için (uçuş tarihinden itibaren en geç 7 gün sonrasına kadar) en yakın THY Satış Ofisi'ne başvurabilirsiniz.

 b) Sadece Rezervasyon

 • İlk uçuşunuza 72 saat - 355 gün kala arasında web sitemizden rezervasyon yapıyorsanız, biletinizi herhangi bir  THY satış ofisinden satın alabileceğiniz gibi ödeme ve biletleme işlemlerini web sitemiz aracılığıyla sistem tarafından otomatik olarak verilen opsiyon süresi içinde gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ücretlendirme: Rezervasyon ile biletiniz düzenlenene kadar geçen süre arasında bilet ücretlerinde değişiklikler olabilir. Bilet ücretleri yolculuğun başladığı ülkede geçerli olup, bilet başka bir ülkeden satın alındığında; bilet ücreti, ücretin kuralı ve sezonuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
 • Ödeme: Türkiye ve yurt dışı çıkışlı rezervasyonların Ödeme ve Biletleme işlemlerini web sitemiz aracılığıyla gerçekleştirmek için web sitemizde yer alan “Öde ve Uç” linkini kullanınız. Ayrıca Türkiye çıkışlı rezervasyonlarınızın Ödeme ve Biletleme işlemlerini anlaşmalı olduğumuz bankaların web sayfasından gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye iç hat rezervasyonlarının ödeme ve biletleme işlemlerinin web sitemiz aracılığıyla gerçekleştirmek için web sitemizde Online İşlemler içerisinde yer alan Öde&Uç linkini kullanınız.


 
Sayfa başı
 

 
 

İptal / İade

 

Ekonomi Esnek Sınıflarda;

 • Web sitemiz üzerinden yapılan ve sadece iç hat uçuşlarını içeren rezervasyonlara ilişkin iptal işlemleri uçuş saatine 12 saatten fazla zaman varsa 60 TL ceza ücreti düşülerek yolcu tarafından doğrudan online olarak web sitesi aracılığıyla yapılabilir. 
 • 12 saatten az zaman kala iptal/iade işlemlerinde tahsil edilmiş olan Havalimanı Meydan Vergileri iade edilir.

Ekonomi Promosyon Sınıflarda;

 • İptal/iade işlemlerinde sadece tahsil edilmiş olan Havalimanı Meydan Vergileri iade edilir.
 • Online kanallarımız (internet sitesi/mobil uygulama) aracılığıyla düzenlediğiniz e-biletinizin cezalı iptal/iade talebini, ilk uçuşunuza en geç 12 saat kalana kadar internet sitemiz aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. İptal/iade talebinin rezervasyonunuzdaki tüm yolcular için geçerli olacağını unutmayın.
 • İptal işlemleri için Online Bilet Sitesi'nde "Rezervasyonlarım" başlığı altında bulunan İPTAL linkine  tıklanmalıdır. LOGIN sayfasına gerekli bilgiler girildikten sonra gelen sayfada bulunan “İptal” butonuna tıklandığında, iptal kuralları  varsa ceza tutarı görüntülenmekte ve ilgili kuralların kabul edildiğine dair gerekli kutucuk işaretlendikten sonra iptal butonuna tekrar tıklandığında iptal işlemi gerçekleşmektedir.
 • Web sitemiz aracılığıyla yapılan iptal işlemlerinde yolcuya AnadoluJet tarafından bilgi e-postası gönderilmektedir.
 • İlk uçuşu gerçekleştirilen biletin iptal/iade işlemleri internet sitemiz aracılığıyla gerçekleştirilemez. Söz konusu biletlerin iptal/iade işlemleri için lütfen ödeme sırasında kullandığınız kredi kartı, fotoğraflı kimlik belgesi (pasaport, nüfus cüzdanı veya ehliyet) ve biletinizin bir kopyasıyla birlikte seyahatinizin başladığı ülkede bulunan Türk Hava Yolları Satış Ofisi’ne başvurun.
 • Uçuş gerçekleştirildikten sonra bilet iadesi yapılmaz ve iade edilemez kuralı olan biletlerin ücreti iade edilmez. Bu uçuşlarda sadece bilet düzenlenirken tahsil edilen iade edilebilir vergilerin iadesini alabilirsiniz.
 • Biletin iade işlemi, bileti satın alırken kullanılan ödeme yöntemine uygun olarak yapılır.
 • Kredi kartı, banka kartı, BKM Express, iDEAL ve Sofort ile ödemesi gerçekleştirilen biletlerin iadesi internet sitemiz üzerinden yapılabilir.
 • EFT ve İnternet Bankacılığı ile ödemesi gerçekleştirilen biletlerin iadesi online kanallarımız (internet sitesi/mobil uygulama) aracılığıyla yapılamaz. Lütfen bu biletlerin iptal/iade işlemi için Türk Hava Yolları Satış Ofisi’ne başvurun. Biletinizin iptal/iade işlemi sadece Türk Hava Yolları Satış Ofisi’nden yapılır ve biletinize uygulanacak olan iptal/iade kesintisi biletinizin ücret koşulları tarafından belirlenir.
 • iDEAL ve Sofort ile ödemesini gerçekleştirdiğiniz biletlerin iadesi yaklaşık 5 iş günü içerisinde hesabınıza aktarılır.
 • Ödemede kullandığınız kredi kartınızın son kullanma tarihinin geçmiş olması ya da kartınızın iptal edilmiş olması durumunda iadeniz, aynı bankaya ait başka bir kart kullanıyorsanız bu kartınıza yapılır. Eğer artık bu bankayla çalışmıyorsanız bankadan aldığınız resmi bir yazıyla Türk Hava Yolları Satış Ofisi’ne başvurabilirsiniz.
 • İadelere biletleme servis ücreti dâhil değildir ve iade işleminde ayrıca servis ücreti alınmaz. Satış ofislerimiz, çağrı merkezimiz aracılığıyla ya da acenteler tarafından düzenlenen biletlerin iadesi online kanallarımız (internet sitesi/mobil uygulama) aracılığıyla gerçekleştirilmez. Lütfen bu biletlerin iade işlemleri için Türk Hava Yolları Satış Ofisi’ne ya da çağrı merkezimize başvurun.
 • Online kanallarımız (internet sitesi/mobil uygulama) aracılığıyla gerçekleştirdiğiniz iptal/iade işlemlerinde size onay e-postası gönderilir.

Bilet iptal/iade işlemlerinizle ilgili ücret kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bilet Üzerinde Değişiklik (Reissue)

 

Koşullar

 • Reissue/Bilet üzerinde değişiklik  işlemi sadece web sitesi ve mobil uygulama üzerinden kredi kartı ile alınan iç hat uçuşları için yapılabilmektedir. Ödül bilet için reissue/bilet üzerinde değişiklik  işlemi yapılamamaktadır.
 • Reissue/ Bilet Üzerinde Değişiklik  işlemi için seyahatine en geç 2 saat kalmış olması ve  bilet üzerinde daha önce herhangi bir işlem yapılmamış olması gerekmektedir.
 • Web sitemizden kredi kartınız ile almış olduğunuz ve 3D Secure işleminden geçmemiş olan yolcularımız kredi kartı kontrolu yaptırdıktan sonra reissue işlemi gerçekleştirebileceklerdir.
 • Reissue işlemiyle biletiniz aynı sınıf, alt sınıf veya üst sınıf  biletle değiştirilebilir. Bu durumda doğabilecek fiyat farkı yeniden tahsil edilecektir veya iade edilecektir.
 • Tüm Reissue/Bilet değişikliği işlemlerinde Biletleme Servis Ücreti(DU) tekrar tahsil edilir.
 • Reissue/Bilet üzerinde değişiklik işlemi yapacağınız rezervasyonunuzda en az bir yetişkin bulunması gerekmektedir.

Rezervasyonunuz promosyon sınıf (V,P,W,U,F,X,N,G) içeriyor ise bilet üzerinde değişiklik yapılamamaktadır.

Reissue işlemi yapacağınız rezervasyonunuzda:

Ekonomi Esnek sınıflarında;

 • Uçuştan 2-12 saat önce reissue/bilet üzerinde yapılan değişiklik işlemlerinde 50 TL ceza ücreti alınır, varsa bu değişiklikten kaynaklı hesaplanan ücret farkı da ayrıca tahsil veya iade edilir.
 • Uçuştan 12 saat veya daha önce reissue/bilet üzerinde yapılan değişiklik işlemlerinde 30 ceza ücreti alınır, bu değişiklikten kaynaklı hesaplanan ücret farkı varsa ayrıca tahsil veya iade edilir.
 • Tüm değişiklik işlemlerinde 12 TL değişiklik bedeli(DU) alınır.
 • Tarifeli uçuş saatine 0-2 saat kala değişiklik yapılamaz.

Kullanım

 • Reissue/Bilet üzerinde değişiklik işlemleri için anadolujet.com internet sitemizin anasayfasında bulunan Online İşlemler’in içerisindeki “Rezervasyonlarım” sekmesine tıklanmalı; ardından "Bilet Değişikliği" başlığına tıklanmalıdır. Gelen ekranda rezervasyon kodu ve yolcu soyadı girildikten  sonra, web sitesi aracılığıyla yaratılmış olan rezervasyonununuz listelenecektir. Aynı sayfada bulunan “Yolculuğumu değiştirmek istiyorum” butonuna tıklandıktan sonra değişiklik yapmak istediğiniz uçuş/tarih değişikliğini seçip işleminizi yapabilirsiniz. Web sitemiz aracılığıyla yapılan reissue/bilet üzerinde değişiklik  işlemlerinde yolcuya AnadoluJet tarafından onay e-postası gönderilmektedir.
 


 

Özel Ücretler

 

CIP Hizmeti /CIP Kullanımı (tüm yolcular)

AnadoluJet markası altında yapılan uçuşlarda CIP hizmeti almak isteyen yolcularımız; web sitesi üzerinden yapacakları bilet alımı işleminde –Ücretli CIP Salon hizmetinden faydalanmak istiyorum.- kutucuğunu seçmiş olmaları veya Acente, AnadoluJet Çağrı Merkezi ya da THY Satış Ofislerinden yapacakları bilet alım işlemleri esnasında CIP hizmetinden yararlanmak istediklerini belirtmeleri ve CIP hizmet bedeli ücretini ödemeleri gerekmektedir.

Bilet alım aşamasında CIP hizmetinden faydalanmak istediğini belirtmeyen veya sonradan karar veren yolcularımız CIP salon girişinde AnadoluJet uçuş biletini göstererek ve hizmet bedelini ödeyerek CIP hizmetinden yararlanabilirsiniz.

CIP hizmetinden yararlanmak için bilet ücretinden ayrı olarak CIP hizmet ücreti ödenmesi gerekmekte olup, THY (AnadoluJet) CIP hizmet bedelini her zaman değiştirme hakkını saklı tutar.

AnadoluJet seferleri ile seyahat eden;

 • Miles&Smiles üyesi olmayan yetişkin yolcularımız iç hat CIP hizmetinden 50 TL, çocuk yolcularımız ise 25 TL karşılığında yararlanabilir.
 • Miles&Smiles Classic Kart sahibi yetişkin yolcularımız iç hat CIP hizmetinden 50 TL, çocuk yolcularımız ise 25 TL karşılığında yararlanabilir.
 • Miles&Smiles Classic Plus Kart sahibi yetişkin yolcularımız iç hat CIP hizmetinden 30 TL, çocuk yolcularımız ise 15 TL karşılığında yararlanabilir.
 • Miles&Smiles Elite Kart sahibi yolcularımız; bir misafiri* veya aile bireyleri**; iç hat CIP hizmetinden yetişkin yolcu 30 TL, çocuk yolcu için ise 15 TL karşılığında yararlanabilirler.
 • Miles&Smiles Elite Plus Kart sahibi yolcularımız, bir misafiri* veya aile bireyleri** iç hat CIP veya Sabiha Gökçen dış hat CIP hizmetinden ücretsiz olarak yararlanabilirler.
 • Miles&Smiles üyesi olmayan, Classic Kart, Classic Plus Kart ve Elite Kart sahibi yolcularımız; İstanbul Sabiha Gökçen-Kıbrıs Ercan uçuşlarında Sabiha Gökçen dış hat CIP hizmetinden 70 TL karşılığında yararlanabilirler.

*Misafirin kart sahibi yolcu ile birlikte aynı uçakta seyahat etme zorunluluğu olmayıp, aynı gün Star Alliance üyesi bir hava yolu ile seyahat etmesi ve biniş kartını ibraz etmesi gerekir. Misafir AnadoluJet seferi ile seyahat etmesi durumunda salona giremez.

**Aile bireyleri, sadece eş ve çocuklardan oluşmalı ve Elite Plus/Elite karta sahip üye ile birlikte seyahat etmelidir.

***İndirimler AnadoluJet uçuşlarında uygulanmaktadır, Codeshare(Ortak) uçuşlarda uygulanmamaktadır.

Promosyon:

Öğrenci : Promosyon sınıflarda öğrenci indirimi uygulanmamaktadır.

Jetgenç: Promosyon sınıflarda indirim uygulanmamaktadır.

0-2 Yaş Bebek: 0-2 Yaş koltuk işgal etmeyen bebeklere sabit ücret 29TL uygulanır, aktarmalı seferlerde 39TL dir.

2-12 Yaş Çocuk: Promosyon sınıflarda çocuk indirimi uygulanmamaktadır

Asker: Sadece Lefkoşa(Ercan) seferlerinde er-erbaş olan asker yolcuların kendisine vergiler hariç koltuk ücreti üzerinden %10 indirim uygulanır. (Lefkoşa (Ercan) seferlerinde V / P / W / U / F / X / N / G sınıfında indirim uygulanmamaktadır.)

Esnek:

Öğrenci : Öğrenci (13 yaşından gün almış, 25 yaşından gün almamış) yolculara vergiler hariç koltuk ücreti üzerinden %10 indirim uygulanır. Lefkoşa uçuşları için öğrenci yaş aralığı 13-28'dir. İndirimli bilet satın alan yolcularımızın indirim sebebine ilişkin belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir.

Türk Hava Yolları tarafından geliştirilen proje ile 22 Haziran 2016 tarihinden itibaren Türkiye’deki satış ofisleri , acenteler ve çağrı merkezi tarafından düzenlenecek Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) veri tabanına kayıtlı öğrenci yolcularımız, Miles & Smiles üyesi olarak belge ibraz etmeden indirim hakkına sahip olabilecektir. Öğrenci yolcularımızın indirimli seyahat edebilmeleri için;

 • Biletleme işlemi öncesinde Miles & Smiles üyesi olması zorunludur.
 • (https://www4.thy.com/tkmiles/login.tk?lang=tr) linki ile erişecekleri Türk Hava Yolları internet sitesinde yer alan Miles & Smiles profil sayfasındaki kişisel bilgiler alanına öğrenci bilgisini kayıt etmiş olmaları zorunludur. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) veri tabanına kayıtlı olan yolcularımız için TCKN ile doğrulama yapılacaktır. İndirim geçerlilik tarihi sonuna gelindiğinde (her yıl 1 Ekim’de) MEB ve YÖK veri tabanından otomatik olarak yeniden doğrulama yapılacaktır.
 • TCKN ile doğrulama yapılamayan ancak öğrenci indirimine haiz yolcularımız  Türk Hava Yolları satış ofislerine öğrenci belgelerini ibraz edeceklerdir. Miles & Smiles profil sayfasındaki kişisel bilgiler alanına öğrenci bilgisinin kayıt edilmesi satış ofisleri tarafından gerçekleştirilecektir. Öğrenci indirimi kayıt edildiği tarihten 1 yıl sonrasına kadar geçerli olacaktır.

Online Kanallarımızda (Web –Mobil ) indirimli öğrenci bileti satışı yapılmamaktadır.

Jetgenç: Jetgenç üyesi (13 yaşından gün almış, 26 yaşından gün almamış ve Jetgenç’e üye olmuş gençler) yolculara vergiler hariç koltuk ücreti üzerinden %20 indirim uygulanır. (Jetgenç yolcu tipi www.anadolujet.com’dan alınacak biletlerde geçerlidir.)

0-2 Yaş Bebek : 0-2 Yaş koltuk işgal etmeyen bebeklere sabit ücret 29TL uygulanır. Aktarmalı seferlerde 39TL dir.

2-12 Yaş Çocuk: Çocuk ( 2 yaşını bitirmiş 12 yaşını bitirmemiş) yolculara B / M / A / H / S / O /  E / Q / T / L ücret sınıflarında vergiler hariç koltuk ücreti üzerinden %10 indirim uygulanmaktadır

Asker: Sadece AnadoluJet Lefkoşa (ERCAN) seferlerinde er-erbaş olan asker yolcuların kendisine vergiler hariç koltuk ücreti üzerinden %10 indirim uygulanır.

Aile: En az 3 kişi en fazla 9 kişi ve aynı soyisimde olan yolcularımız için B / M / A / H / S / O / E / Q / T / L ücret sınıflarında %10* aile indirimi uygulanır.

*Aile indiriminden Web Sitemiz, Çağrı Merkezimiz veya Satış Ofislerimiz aracılığıyla alacağınız biletlerinizde yararlanabilirsiniz. Mobil uygulamada geçerli değildir.

Çift soyada sahip yolcular, rezervasyon esnasında soyadı kısmına beraber seyahat edeceği ailesine ait soyadını girmek suretiyle aile indiriminden yararlanabileceklerdir. Çift soyadı kullanmayı tercih eden yolcularımız, ikinci soyadını isim hanesinde belirterek yine bu indirimden yararlanabileceklerdir.

 


 

Önemli Hususlara İlişkin Hatırlatma

Dayanışma Sistemi

Havayolları zaman zaman uçuşlarına kapasite üzerinde satış yapabilmektedir. Bu nedenle konfirme bileti ve rezervasyonu olduğu halde, uçuşu temin edilemeyen yolcularımızın THY Dayanışma Sisteminden faydalanmaları için check in kontuarlarına başvurmaları gerekmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Seyahat Edecek Reşit Olmayan Yolcularımızın Dikkatine;

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında Türkiye Vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyetine Pasaport Yerine Kimlik Belgesi ile Seyahat Etmeleri Hakkında Anlaşma” gereğince KKTC’ye nufüs cüzdanıyla seyahat etmek üzere hudut kapılarına gelen reşit  olmayanlar  ve mahçurların çıkış işlemleri  için kanuni mümessillerinin muvafakatını belirten noterce ve resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatnameri ibraz etmekleri gerekmektedir.

Kısıtlamalı/Promosyon Bilet:

 • Kısıtlamalı ya da promosyonel bir biletin kullanılmaması ya da iadesi durumunda hak kaybına uğrayabilirsiniz. 
 • İnternet üzerinden yapılan ödemelerde, iadesi mümkün olan biletlerin iade işlemleri sadece bilet satın alma işlemlerinde kullanılan kredi kartına yapılır.

Mükerrer Rezervasyon:

Web sitemizden ve diğer satış kanallarımızdan yapılan tüm rezervasyonlar sistemimiz tarafından otomatik olarak kontrol edilmektedir. Rezervasyon kuralları gereği mükerrer olduğu tespit edilen rezervasyonlarınızdan sadece bir tanesi geçerli olacak, bunun dışındaki tüm kayıtlarınız haber verilmeksizin iptal edilecektir. Lütfen mükerrer rezervasyon yapmamaya özen gösteriniz.

Tekerlekli Sandalye

Web sitemizden ilk uçuşlarınıza (iç ve dış ) 24 saat kalana kadar tıbbi bir rahatsızlığı olmayan ancak tekerlekli sandalyeye ihtiyaci olan yolculara, yolcunun durumuna göre 3 farklı tipte tekerlekli sandalye hizmeti verilir.

 • Apron İçin: Merdiven inip çıkabilen ancak uzun yol yürüyemeyen yolcular için, uçağa kadar temin edilen tekerlekli sandalyedir. Yolcu, tekerlekli sandalyeyi uçaktan yolcu salonuna veya yolcu salonundan uçağa taşınmak amacıyla talep eder. Merdiven çıkıp inmede sorunu yoktur. Kabindeki koltuğuna yürüyebilir.
 • Basamaklar İçin: Merdiven inip çıkamayan ancak yürüyebilen yolcular için, uçak kapısına kadar temin edilen tekerlekli sandalyedir. Yolcu, tekerlekli sandalyeyi uçaktan yolcu salonuna veya yolcu salonundan uçağa taşınmak amacıyla talep eder. Merdiven çıkıp inmede sorunu vardır. Kabindeki koltuğuna yürüyebilir.
 • Kabine Kadar: Yürüyemeyen yolcular için, kabinde koltuğa kadar temin edilen tekerlekli sandalyedir.

Yolcu tamamen hareketsizdir ve yerinden kımıldayamamaktadır. Uçağın basamakları için yardıma ihtiyacı vardır. Uçak kapısından kabin koltuğuna, kabin koltuğundan uçak kapısına taşınma zorunluluğu vardır.

Rezervasyon ve satış aşaması sırasında istekte bulunmadığınız takdirde, arzu edilen hizmetin havalimanında sunumunda gecikmeler yaşanabilir.

Tekerlekli Sandalye ile ilgili Önemli Notlar:

(i)  Diğer özel istek talebi bulunan yolcularımıza olduğu gibi tekerlekli sandalye talep yolcularımıza da Online Check-in, Kiosktan Check-in ve Online Biniş Kartı hizmetleri verilememektedir. 
(ii) Yolcu, Refakatsiz uçabileceğini beyan ederse, refakatçi şartı aranmaz. 
(iii) Ayrıca seyahat planında diğer havayolları ile ortak uçuş olarak gerçekleştirilen uçuş bulunan yolculuklar için tekerlekli sandalye talebi yerine getirilememektedir. 
(iv) Bebek yolcularımız için tekerlekli sandalye hizmetimiz bulunmamaktadır. 

Biletleme Hizmet Bedeli

 

İç Hat

ÜCRET SINIFLARI DİREK SEFERLER AKTARMALI SEFERLER
anadolujet.com Online Biletleme Servis Ücretleri Satış Ofisleri, Çağrı Merkezi, Acente, Kolay Bilet Aracılığıyla Düzenlenen Biletler İçin Uygulanacak Biletleme Servis Ücretleri anadolujet.com Online Biletleme Servis Ücretleri Satış Ofisleri, Çağrı Merkezi, Acente, Kolay Bilet Aracılığıyla Düzenlenen Biletler İçin Uygulanacak Biletleme Servis Ücretleri
B 15 TL 20 TL 23 TL 23 TL
M 15 TL 20 TL 23 TL 23 TL
H 15 TL 20 TL 23 TL 23 TL
S 15 TL 20 TL 23 TL 23 TL
E 17 TL 17 TL 20 TL 20 TL
Q 17 TL 17 TL 20 TL 20 TL
T 17 TL 17 TL 20 TL 20 TL
L 17 TL 17 TL 20 TL 20 TL
A 10 TL 10 TL Uygulanmıyor Uygulanmıyor
V 10 TL 10 TL 10 TL 10 TL
U 10 TL 10 TL 10 TL 10 TL
W 0 TL 0 TL Uygulanmıyor Uygulanmıyor
P 0 TL 0 TL Uygulanmıyor Uygulanmıyor

Biletleme Hizmet Bedeli Genel Kuralları:

 • Biletleme Servis Ücreti başlığı altındaki bu seviye ve kurallar sadece, Biletleme Servis Ücreti uygulaması olan noktalarda geçerlidir.
 • Miles&Smiles ödül biletlerde Biletleme Servis Ücreti alınmaz.
 • Biletin iptal/iade işlemlerinde Biletleme Servis Ücreti iade edilmez.
 • Biletin iptal/iade işlemlerinde ikinci kez Biletleme Servis Ücreti tahsil edilmez.
 • Bebek dışındaki diğer tüm yolcular için Biletleme Servis Ücreti tahsil edilir.
 • Aktarmalı iç hat biletlerde uzun parkurun seviyesi, dış hat biletlerde ise çıkış noktasının seviyesi tahsil edilir.
 • Online kanallardan oluşturulan rezervasyonların bu kanalların dışında biletlenmesi halinde, yapılacak biletleme işleminde söz konusu kanalda geçerli olan ‘Biletleme Servis Ücreti’ uygulanacaktır. Online kanallardan yapılan rezervasyonların THY Satış Ofisi ya da Çağrı Merkezi’nde biletlenmesi sonucu ücret farklılığı meydana gelebilir.
 • Dış hat biletlemelerde parkur bazında biletleme esnasında kabinin değişmesi halinde, en yüksek ücret sınıfına göre Biletleme Hizmet Bedeli seviyesi tahsil edilir.
 • AnadoluJet, Biletleme Servis Ücreti ile ilgili kural ve ücret seviyelerini değiştirme hakkını saklı tutar.

Önemli:

 • anadolujet.com’da yapılan rezervasyonların (TBO), daha sonra biletlenmesi işlemlerinin web sitemiz haricindeki bir THY Ofisinden yapılması halinde, söz konusu ofisimizin bulunduğu yerde geçerli olan ‘Biletleme Hizmet Bedeli’ uygulanacaktır. Bu sebeple, web sitemizden yapılan rezervasyonların web sitesi haricindeki bir satış kanalından biletlenmesi halinde ücret farklılığı meydana gelebilir.
 • anadolujet.com’da yapılan rezervasyonlarınızı biletlemek için  Öde&Uç uygulamamızdan yararlanabilirsiniz.
 


Copyright © AnadoluJet. Tüm hakları saklıdır.