Kahramanmaraş

Genel Bilgiler

Alan: 14.327 km²
Nüfus: 1.002.384 (2000)
Para Birimi: Türk Lirası
Telefon Kodu: +90 344
Zaman Dilimi: Kış Saati : GMT +2
Yaz Saati : GMT +3
Konuşulan Dil: Türkçe
Web Sitesi: http://www.kahramanmaras.bel.tr
Havalimanı:

Kahramanmaraş Havalimanı
Adres :
Telefon :+90 344 236 53 50-53

14.327 km²'lik yüzölçümüyle Türkiye'nin 11. büyük kenti olan Kahramanmaraş Doğu Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin birleştiği bir noktada bulunur. Daha önceleri adı Maraş olan kentin ismi bağımsızlık savaşında göstermiş olduğu yüksek başarı nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 1973 yılında Kahramanmaraş olarak değiştirilmiştir. Kahramanmaraş dondurmasıyla ünlüdür.


Harita


Başa Dön

Gezilebilecek Yerler

Kent sınırları içerisinde bulunan mağaralar, yaylalar, nehirler ve kaplıcaların bir turizm kentine dönüştürdüğü Kahramanmaraş bitki örtüsüyle ön plana çıkar.

Eshab-ı Kehf, Kahramanmaraş Kalesi ve Döngel Mağarası kentin görmeniz gereken önemli yapılarıdır.

Afşin ilçesinde yer alan Eshab-ı Kehf 13. yüzyıldan kalma çok önemli bir tarihi eserdir. Cami, kervansaray ve çok sayıda küçük yapıdan meydana gelir.

Kayseri'ye giden yol üzerinde bulunan Döngel Mağarası ile Pazarcık'taki Bulut Deliği Mağarası fosil mağaralardır.

Kahramanmaraş’a gittiğinizde bu mağaraları da görmeniz gerekir.

Kahramanmaraş yaylaları ve bitki örtüsüyle ünlüdür. Baskonuş, Yavşan ve Tekir Yaylaları tüm dünyada benzeri olmayan yaylalardır. Bu yaylalarda doğayla iç içe günler geçirebilirsiniz.

Zeytun, Ekinozu ve Göksun Kaplıcaları kentin turizm potansiyeline katkıda bulunan önemli doğal su kaynaklarıdır.

Kahramanmaraş Müzesi, Yassı Höyük, Kaşanlı Köyü Höyüğü ve Pazarcık kalıntıları gezmeniz gereken diğer tarihi güzellikler arasında yer alır.
Başa Dön

Kültür ve Eğlence

El sanatları ve halk müziği kentin başlıca kültürel değerleridir. Bakırcılık, sim sırma işleme, ahşap oymacılığı ve işlemeciliği en bilinen el sanatlarındandır.

Yazın yaylalarda yaşamak yöre halkının vazgeçilmezleri arasındadır. Yaylalar temiz havası, soğuk suyu ve festivalleriyle ünlüdür. Bu yaylalarda bir süre yaşamak sizin için de inanılmaz bir tecrübe olacaktır.

Sır Baraj Gölü bisiklet sporu için çok uygun bir yerdir. Ayrıca Gâvur Gölü Türkiye'nin hayranlık uyandıran önemli kuş cennetlerinden biridir.


Başa Dön

Yeme İçme

Yemekler ve tatlılar kent kültürünün çok önemli bir parçasıdır. Yemeklerde daha çok et ve buğday kullanılır. Kırmızıbiber hemen hemen her yemekte kullanılır. Patlıcan, biber, kabak ve bunun gibi sebzeler kış için kurutulur. Kahramanmaraş’a geldiğinizde Kahramanmaraş dondurmasını anavatanında mutlaka tatmanız gerekir.

Et yemekleri: Saç kavurma, yahni, külbastı, et böreği

Ekmekler: Bazlama, şepit, bezdirme, bükme ve yufka

Çorbalar: Tirşik çorbası, ekşili çorba, dövmeli mercimek çorbası, yoğurtlu dövmeli çorba, Maraş paçası

Köfteler: Suluyağlı köfte, içli köfte, kısır, sömelek, yavan, ekşili aya


Börekler: Peynirli börek, çökelek, bayram böreği

Tatlılar: Dondurma, harmanda baklavası, fıstık ezmesi, pestil sucuğu, un sucuğu, çullama, hapısa, ilende, bastık, ravanda


Başa Dön

Alışveriş

Ağaç oymacılığı, bakırcılık, simsırma, deri ayakkabıları ve postallar şehirden alınabilecek otantik eşyaların başlıcalarıdır.
Osmanlı Kapalı Pazarı, Mezmanlar Çarşısı, Demirciler Pazarı, Bakırcılar Pazarı, Çinli Alışveriş Mekanı ve farklı pasajlar kentte alışveriş imkanı sağlayan yerler arasındadır. Yerel eşyaları ve çok daha fazlasını bu mekanlardan satın alabilirsiniz.
Başa Dön
Copyright © AnadoluJet. Tüm hakları saklıdır.